باغ وعمارت عین دوله تهران

باغ و عمارت عین‌الدوله

از بناهای تاریخی و یکی از آثار ملی ارزشمند ایران است که در دوره قاجاریه احداث گردید این بنا در خیابان جمالی و در محله پاسداران در شهر تهران واقع شده‌است.

index1

عمارت عین‌الدوله یکی از بناهای تاریخی تهران است که شاید کمتر نامی از آن را شنیده باشید. این بنا مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول است و معماری آن هم به سبک معماری دوران قاجار انجام شده است. امروزه از باغی که این عمارت در آن قرار داشته، تقریبا چیزی باقی نمانده است. اما خوشبختانه بنای عمارت پابرجا باقی مانده ، مهم‌ترین واقعه‌ای که در این عمارت رخ داده است، برگزاری کنفرانس تهران در زمان جنگ جهانی دوم بوده است. بازدید از فضای بیرونی عمارت همه روزه به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر امکان‌پذیر است.

تاریخچه بنا

این باغ-عمارت، محل اقامت ییلاقی «عین‌الدوله» وزیر سه دوره در دوران قاجار بوده‌است و تقریباً همزمان با تغییر حکومت از قاجار به پهلوی به محل سکونت دائم خانواده هروی «بصیرالدوله» تبدیل شد. این مکان، در زمان احداث (بین سال‌های ۱۳۳۰–۱۳۱۰ هـ. ق) شامل یک عمارت تشریفاتی، استخری بزرگ و باغات بسیاری در اطراف بود و در سال ۱۳۷۶ هـ. ش در حالی که از سال‌ها پیش ویران و متروک شده بود، شناسایی شد و در تاریخ چهارم تیرماه ۱۳۷۷ به شماره ۲۰۴۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.  این بنا پس از بازسازی توسط شهرداری تهران، در بهار سال ۱۳۸۶ به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس بلدیه تهران توسط شهردار تهران افتتاح شد. در حال حاضر نگارخانه برگ، یکی از معتبرترین نگارخانه‌های ایران در عمارت عین الدوله فعالیت می‌کند

دسترسی

در حال حاضر برای رسیدن به عمارت عین‌الدوله می‌توانید از ایستگاه مترو حسین‌آباد استفاده کنید. این ایستگاه در خط ۳ مترو قرار دارد. پس از خروج از ایستگاه می‌توانید با تاکسی‌هایی که به میدان هروی می‌روند در خیابان وفامنش به سمت میدان هروی رفته و سر خیابان جمالی از تاکسی پیاده شده و به سمت عمارت عین‌الدوله بروید. همین مسیر را می‌توانید با ۱۵ دقیقه پیاده‌روی هم طی کنید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌هایی که به میدان هروی و پاسداران تردد می‌کنند استفاده کنید. 

 

بزودی راه اندازی می شود
لطفا کمی صبر کنید !!