برادران کارامازوف

"پدران و استادان، از خود می‌پرسم

جهنم چیست؟

به نظر من رنج ناتوانی از دوست‌ داشتن است."

برادران کارامازوف رمانی از داستایوفسکی نویسنده ی شهیر روسی است. برادران کارامازوف مشهورترین اثر داستایوسکی است که نخستین بار به صورت پاورقی در سال‌های ۸۰–۱۸۷۹ در نشریه پیام‌آور روسی منتشر شد. گویا این رمان قرار بوده قسمت اول از یک مجموعه سه‌ گانه باشد اما نویسنده چهار ماه بعد از پایان انتشار کتاب درگذشت.

داستان کتاب ماجرای خانواده‌ای عجیب و شرح نحوه ی ارتباطی است که بین فئودور کارامازوف، پیرمرد فاسدالاخلاق و متمول با سه پسرش به نام‌ های میتیا، ایوان و آلیوشا و پسر نامشروعش به نام اسمردیاکوف وجود دارد. برادران کارامازوف رمانی فلسفی است که به‌ طور عمیقی در حوزه ی الهیات و وجود خدا، اختیار و اخلاقیات می‌پردازد.این رمان از زمان انتشار توسط بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان همانند آلبرت اینشتین، زیگموند فروید، مارتین هایدگر، کورت ونگات، لودویگ ویتگنشتاین و پاپ بندیکت شانزدهم مورد تحسین قرار گرفته‌ است و به عنوان یکی از بهترین اثرها در ادبیات شناخته شده‌است.

گرچه این رمان در قرن نوزدهم نوشته شده‌ است اما بسیاری از عناصر مدرن در آن دیده می‌شود. داستایوفسکی این رمان را با بسیاری از تکنیک‌ های ادبی ترکیب کرده‌ است. نویسنده در این رمان، عقاید خویش را نیز مورد سؤال قرار می‌ دهد به طوری که او نیز به عنوان یکی از شخصیت‌ های داستان تبدیل می‌ شود گرچه تنها نقش راوی را دارد. بعضی از قسمت‌های داستان توسط یک شخصیت دیگر روایت شده‌ است.

گریزی بر کتاب

داستان بر محور خانواده کارامازوف می‌چرخد و گسترش می‌یابد. فئودور کارامازوف و چهار پسرش دیمیتری، ایوان، آلیوشا و اسمردیاکوف. در این اثر محور اصلی داستان بر روی تشریح ارتباطات اشخاص با خودشان و جستجوی ایشان در پی تعدیل و موازنه دور می‌زند. این چهار فرزند که با همه ی تضاد اخلاقی و رفتاری به نحو مبهم و عجیب دور هم جمع شده‌اند، دائم در حال تلاش برای همزیستی مسالمت‌ آمیز با یکدیگر هستند. خانواده‌ای با اختلافات و تفاوت‌ های فراوان. بستر این درگیری‌ ها پول، کینه و عشق است.

راوی داستان یک قصه‌ گوی آشناست. کسی که واقعه‌ ای را برایمان تعریف می‌ کند؛ راوی برای ما ماجرایی را حکایت می‌کند که در شهرشان رخ داده و بر او و سایر شاهدان ماجرا اثر زیادی داشته است. او پیش روی ما می‌نشیند و برایمان درباره آدم‌های قصه و پیشینه‌ شان حرف می‌زند و از ما می‌خواهد نکاتی را به یاد داشته باشیم تا بعداً و حین شنیدن قصه، خط و ربط ماجرا را گم نکنیم.

 


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!