بوستان ملت

بوستان ملت

یا پارک ملت، بوستان بزرگی در شهر تهران است که از شرق به خیابان ولی‌عصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران محدود می‌شود. این بوستان از سال ۱۳۴۵ در زمان پادشاهی محمدرضاشاه پهلوی به ابتکار شهبانو فرح پهلوی در شمال شهر تهران ساخته شد. این بوستان پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ پارک شاهنشاهی نامیده می‌شد.

bostan_melat_13dcrlw

بوستان ملت یا پارک ملت، بوستان بزرگی در شهر تهران است که از شرق به خیابان ولی‌عصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران محدود می‌شود. این بوستان از سال ۱۳۴۵ در زمان پادشاهی محمدرضاشاه پهلوی به ابتکار شهبانو فرح پهلوی در شمال شهر تهران ساخته شد. این بوستان پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ پارک شاهنشاهی نامیده می‌شد. این بوستان نخست زمینی بایر بود که با توجّه به موقعیت خاص آن کار احداثش از سال ۱۳۴۵ خورشیدی در ۲ فاز متفاوت آغاز شد. فاز اول، آن بخشی از پارک را شامل می‌شد که در راستای خیابان ولیعصر قرار داشته‌است و «بلوار کنار جاده» نامیده می‌شد و به‌صورت بلواری به‌طول ۱۰۰۰ متر بَرِ خیابان ولیعصر در سال ۱۳۴۷ به بهره‌برداری رسید. کار ساخت فاز دوم بر پایه طرحی از پارک‌سازی انگلیسی و با الهام از بوستان‌های آن کشور در تپه‌های باختری ادامه یافت و در ۱۳۵۳ به بهره‌برداری رسید. این بخش از پارک از شمال به صدا و سیما، از جنوب به بزرگراه نیایش و از باختر به باشگاه انقلاب می‌رسد. این پارک ابتدا زمین بایری بوده که به دستور فرح پهلوی و محمدرضا آقاجانی به بوستان تبدیل شده‌است. احداث آن بر اساس موقعیت خاص خود در ۲ فاز متفاوت از سال ۱۳۴۵ آغاز شد که فاز اول آن شامل قسمتی از پارک است، که در راستای خیابان ولیعصر (عج است، به بلوار کنار جاده موسوم بود و بخشی از آن که در قطعه‌ای از پیاده‌رو گسترده شده در سال ۱۳۴۷، بهره‌برداری شد. فاز دوم آن نیز در سال ۱۳۵۳، بهره‌برداری شد که شامل دو بخش تپه‌ای یعنی جنگل کاری‌های سمت صدا و سیما و چمن‌کاری و گل‌کاری‌های سمت بزرگراه نیایش و سئول است. در بخشی از بوستان ملت، پردیس سینمایی ملت ساخته شده‌است که یکی از بزرگترین مراکز سینمایی تهران است. بر پایه نظرسنجی انجام شده مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، بوستان ملت نخستین بوستانی است که یک شهروند تهرانی به یک میهمان غیر تهرانی معرفی می‌کند. طراحی پارک ملت را ایرج اعتصام بر عهده داشته‌است.

چرا بوستان ملت

  • تفرجگاهی مفرح و دلنشین در شمال پایتخت است. 
  • یکی از ده پارک برتر تهران است.
  • در پارک ملت می توانید از مجسمه های مشهور مفاخر ایران دیدن کنید. 
  • فضای آرامش بخش، باطروات و گل کاری شده آن در کمتر جایی از تهران دیده می شود. 
  • امکانات ورزشی و بازی به نسبت خوبی در این پارک وجود دارد. 
  • پردیس گالری ملت که در این پارک قرار دارد، خود یکی از پردیس های برتر کشور برای تماشای فیلم ها و گالری های روز به شمار می رود.

بوستان ملت یکی از دیدنی ترین و زیباترین بوستان های تهران است و با 34 هکتار وسعت، یکی از بزرگترین آنها به شمار می رود. بوستان ملت از قسمت های مختلف تشکیل شده است و با ورودی بسیار زیبا، پردیس گالری ملت، دریاچه مصنوعی، مجسمه های مفاخر ایران زمین، باغ وحشی کوچک، فضای سبز گل کاری شده و درختانی قدیمی و سر به فلک کشیده در میان دیگر پارک های تهران دلبری می کند. بوستانی که در فصل بهار برای گل های لاله رنگارنگی که در جای جای پارک دیده می شود و برای سرسبزی و سایه درختان خود در فصل تابستان مشهور شده است؛ اما این تمام زیبایی پارک ملت نیست، پاییز که به هزار رنگ دلفریب در می آید و زمستان که گاه و بیگاه زیر لایه ای از برف سپید فرو می رود، بوستان ملت را از هر زمان دیگر خواستنی تر می کند.

bostan_melat_25dcrlw

دیدنی های پارک

 

bostan_melat_19dcrlw

ورودی پارک 

از زیباترین قسمت های پارک ملت، ورودی تماشایی آن است که با گل های رنگارنگ، مجسمه های هنری، المان های شهری، آب نمای کوچک و درختانی سر به فلک کشیده همه را به گردش در این پارک زیبا دعوت می کند. در کنار آن، سطح صیقلی و صاف ورودی بوستان ملت به مکانی مناسب برای تمرین اسکیت و اسکوتر سواران تبدیل شده است که با خیال راحت می توانند در این قسمت به تفریح و بازی بپردازند. برخی مواقع نیز ممکن است جوان ها و نوجوان هایی را ببینید که با ماشین های کنترلی، هیجان ماشین سواری در پیست های بزرگ را به مسیرهای کوچک این پارک آورده اند. 

bostan_melat_01dcrlw

آب نمای پله ای

از ورودی پارک کمی جلوتر که بروید، آب نمای پله ایِ زیبایی را خواهید دید که سردیس هایی از مشاهیر ایرانی چون فردوسی، سعدی، شهریار و نیما یوشیج نیز در اطراف آن قرار دارد.

 

bostan_melat_15dcrlw

مجسمه های پارک ملت 

یکی از جاذبه های این پارک دو مجسمه بسیار معروفی است که از قسمت های مختلف بوستان دیده می شوند و به آن جلوه و شکوه خاصی بخشیده اند. 

 

bostan_melat_17dcrlw

مجسمه مادر

کم پیش می آید که در شهرهای مختلف ایران و جهان بگردید و مجسمه ای چه کوچک یا بزرگ از نماد مادر نبینید. تهران نیز از این قاعده جدا نیست و در چند گوشه از پایتخت، مجسمه های معروف و زیبایی از مادر دیده می شود. یکی از زیباترین آنها، مجسمه مادر بوستان ملت است که کودک خود را در آغوش گرفته است و با تمام مهر و محبتش به او نگاه می کند.

cover_-bostan_melat-1

مجسمه امیر کبیر

ام امیرکبیر از آشناترین نام ها در میان ایرانی هاست و هر زمان که می خواهند از برترین مفاخر خود نام ببرند حتما به امیرکبیر، صدراعظم نامدار ناصرالدین شاه نیز اشاره می کنند. تندیس با ابهت و با شکوه این بزرگ مرد تاریخ ایران از بالای آب نما نظاره گر مردمی است که برای گردش و تفریح به پارک ملت آمده اند.

 

bostan_melat_20dcrlw دریاچه پارک ملت

دریاچه ای مصنوعی در قسمت بالایی پارک ملت به چشم می خورد که به طبیعت و طراحی این بوستان جلوه خاصی بخشیده است. پل فلزی روی دریاچه نیز زیبایی آن را چند برابر کرده و قدم زدن و تماشای پارک از فراز آن، حس جذابی به شما می دهد. از بالای پل همچنین می توانید چشم انداز متفاوت و زیبایی به قسمت های مختلف پارک و دریاچه داشته باشید و از تماشای زیبایی های تهران لذت ببرید. 

 

bostan_melat_03dcrlw

قطار دودی

در ضلع جنوبی پارک، اولین قطار دیزل ایران که در سال در ۱۸۸۷ میلادی (1265 ه.ش) در زمان ناصرالدین شاه مردم تهران را به حرم شاه عبدالعظیم می برد، قرار داده شده است. این قطار هم اکنون برروی ریل های خودش در پارک ملت کار گذاشته شده و یکی از جذابیت های این بوستان محسوب می شود. 

 

bostan_melat_07dcrlw

سینما چهاربعدی

اگر به هیجان علاقه دارید، سینمای چهاربعدی پارک ملت گزینه به نسبت جذابی به حساب می آید. این سینمای چهاربعدی در ضلع غربی پارک و بعد از دریاچه و باغ وحش قرار گرفته است.این سینما با داشتن سیستم نمایش به صورت سه بعدی و عینک مخصوص، تصاویری زنده و واقعی را در برابر چشمان بیننده قرار می دهد. افکت های تحریک پا، وزش باد، طوفان، نورهای رنگی، رعد و برق، باد از پشت سر، پاشیدن آب و لرزش صندلی باعث می شوند، هیجان تماشای فیلم در این سینما چند برابر شود. 

 

bostan_melat_30dcrlw

زمین بازی کودکان

در پارک ملت دو فضای بازی برای کودکان در نظر گرفته شده است. یکی از آنها در نزدیکی خیابان ولیعصر (ع) و در بلوار پارک قرار دارد و زمین بازی دیگر نیز در پشت پردیس سینمایی و در ضلع جنوبی پارک دیده می شود. یکی دیگر از امکانات پارک، میزهای شطرنج است که برای علاقه مندان به این ورزش ساخته شده است. 

 

bostan_melat_16dcrlw

باغ وحش کوچک

باغ وحشی کوچک برای علاقه مندان به دنیای حیوانات در قسمت غربی پارک بنا شده است که بیش از 30 گونه پرنده و حیوانات دیگر را در فضایی محصور در خود جای داده است. البته تعدادی از این حیوان ها می توانند در فضای بازی که به آنها اختصاص داده شده است، گردش کنند و بازدیدکنندگان آنها را از نزدیک ببینند. از جمله پرنده ها و حیوانات این باغ وحش کوچک می توان به طاووس، فنچ، مرغ عشق، طوطی، شتر مرغ، قو مشکی، طوطی، اردک، مرغابی، پلیکان، جغد، کرکس و حیواناتی چون گوزن شاخ دار، مارال، شترمرغ، خرگوش، میمون، بز کوهی، آهو و غزال اشاره کرد.

امکانات ورزشی متنوع

در پارک ملت برای ورزشکاران و علاقه مندان به رشته های ورزشی، فضاها و لوازم ورزشی مورد نیاز در نظر گرفته شده، تا شهروندان و گردشگران بتوانند از آنها استفاده بهینه را ببرند و لحظاتی فراموش نشدنی را تجربه کنند. از جمله تفریحات و ورزش های پارک ملت می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

میزهای تنیس روی میز 

اگر اهل تنیس هستید، لوازم مورد نیازتان (راکت ها و توپ مخصوص) را بردارید و به همراه دوستان ورزشکار خود به پارک ملت بروید و یک رقابت دوستانه و شاد را تجربه کنید.

 فوتبال دستی

با یک همراه اهل رقابت و هیجان به پشت میز فوتبال دستی های پارک بروید و در یک مسابقه مهیج، لحظات شادی را پشت سر بگذارید.

 

cover_-bostan_melat-2

مسیر پیاده روی

از جمله فعالیت ها و تفریح های بسیار لذت بخش در پارک ملت، پیاده روی است. قدم زدن در میان درختان بلند قامت این بوستان در میان فضای سرسبز و چمن کاری شده و بالا پایین رفتن از تپه های کوچک و بزرگ پارک از کارهایی ست که نمی توان در زمان حضور در اینجا از دست داد. 

زمین بازی بدمینتون

برخی از بخش های پارک برای بازی های توپی و گروهی درست شده اند تا افراد بتوانند به راحتی یک بازی خوب و پر نشاط داشته باشند. بدمینتون خود را برداشته و مسابقه را با حریف تان آغاز کنید.

 

bostan_melat_23dcrlw

والیبال 

فضایی برای بازی والیبال نیز وجود دارد، فقط یادتان باشد تور والیبال خود را ببرید و در جایگاه مخصوص نصب کنید.

میز و صندلی شطرنج

شطرنج یکی از بازی های مورد علاقه در همه رده های سنی است. صندلی ها و میزهای مخصوص شطرنج در پارک ملت کار گذاشته شده است. اگر اهل شطرنج هستید، مهره های شطرنج خود را همراه ببرید.

 

bostan_melat_11DCRLW

ورزش صبحگاهی

صبح ها بانوان و آقایان به پارک می روند، گروهی ورزش کرده و روز خود را با نشاط و انرژی آغاز می کنند. شما هم اگر صبح هنگام وقت دارید به جمع آن ها بپیوندید. در قسمت هایی از بوستان نیز، وسایل ورزشی همگانی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به سلامت خود کمک کنید. 

مجسمه های از جنس دوستی 

در سال های اخیر مجسمه هایی با سبک ها و موضوع های مختلف، در گوشه و کنار پارک جای داده شده است که نه تنها به جذابیت های پارک افزوده، بلکه نمای خیابان ولیعصر را برای رهگذران زیباتر و متفاوت تر کرده است. از مهمترین این مجسمه ها که به تازگی در قسمت ورودی پارک ملت نصب شده است می توان به مجسمه دهقان فداکار اشاره کرد

bostan_melat_04dcrlw

شکم گردی

گردش در پارکی به این بزرگی به احتمال زیاد شما را گرسنه می کند. اگر قصد کردید برای خوراک خود چیزی بخرید نگران نباشید، کافی شاپ ها و فست فود های کنار دریاچه گزینه های خوبی برای صرف یک غذا یا عصرانه خوشمزه هستند. از طرفی دیگر در قسمت جنوبی پارک دکه های کوچکی وجود دارد که می توانید از آنها بستنی، آبمیوه، چای و دیگر تنقلات تهیه کرده و نوش جان کنید. البته باید بدانید که قیمت غذا و خوراکی در پارک ملت بیشتر از قیمت غذاخوری های معمول تهران است. 

bostan_melat_31dcrlw

پیک نیک و عکاسی 

اگر دوست دارید زمان بیشتری را در این پارک بگذرانید، می توانید غذای مختصری از قبل تهیه کرده، زیراندازی کوچک بردارید و راهی بوستان ملت شوید و در آنجا پیک نیک کنید. البته باید توجه داشته باشید که اینجا به مانند بوستان طالقانی یا بوستان چیتگر امکان آتش روشن کردن و تهیه غذا به آن صورت وجود ندارد. پس تنها به غذایی آماده و مقداری تنقلات بسنده کنید. 

bostan_melat_02dcrlw

پارک ملت از محبوب ترین نقاط تهران برای عکاسی کردن است. اینجا هر زمان از روز می توانید افراد مختلفی را ببینید که با گوشی های موبایل یا دوربین های نیمه و تمام حرفه ای خود در حال ثبت لحظات و تصاویر زیبا هستند. پس شما هم این فرصت را از دست ندهید و دست به کار شوید. 

پردیس سینمایی ملت 

پردیس سینمایی، جاذبه فرهنگی بوستان ملت است که با سازه ای جالب و متفاوت بنا شده و از دور چشم ها را خیره می کند. این پردیس یکی از برترین پردیس گالری های برتر تهران و کشور بوده و هر ساله میزبان جشنواره های مختلف هنری و سینمایی است. پردیس ملت در زمینی به مساحت 6000 مترمربع بنا شده است و چهار سالن نمایش با ظرفیت 280 نفر و یک سینما تک (سینمای ویژه) با ظرفیت 30 نفر دارد. این پردیس گالری در زمان اوج حضور مردم، می تواند به صورت همزمان پذیرای 2020 نفر باشد. تمامی سالن های سینما به سیستم پخش دالبی دیجیتال مجهز هستند. یکی از سالن های سینما نیز دارای سن است که از این سالن برای برپایی همایش ها و کنسرت ها استفاده می شود. 

کد مطلب 8282
قدمت زمان محمد رضا شاه پهلو تاسیس شده
نشاني كامل nshany-kaml
موقعیت / طول و عرض جغرافیایی در شهر تهران است که از شرق به خیابان ولی‌عصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران محدود می‌شود.
استان / شهر تهران
بهترين زمان بازديد bhtryn-zman-bazdyd
سبک و تکنیک معماری sbk-o-tknik-maamari
دوره تاریخی عمومی دوران معاصر
منابع / ماخذ ارشیو قلممو

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!