زندگینامه آلفونس ماریا موچا

آلفونس ماریا موچا

( متولد 24 ژوئیه 1860 –مرگ در 14 ژوئیه 1939) که به نام آلفونس موچا شناخته شده بود، نقاش و هنرپیشه تزئینی هنر نقاش  اهل چک بود.

220px-alfons_mucha_loc_3c05828u

آلفونس ماریا موچا ( متولد  24 ژوئیه 1860 –مرگ در 14 ژوئیه 1939) که به نام آلفونس موچا شناخته شده بود، نقاش و هنرپیشه تزئینی هنر نقاش اهل چک بود. برای سبک متمایزش بهتر شناخته شده است. او نقاشی ها، تصاویر، آگهی ها، کارت پستال ها و طرح های مختلف را تولید کرد. موچا در شهر ایوانچیکس، موراویا (در حال حاضر منطقه ای از جمهوری چک) متولد شد. در سال 1871، Mucha chorister در کلیسای جامع سنت پیتر و پل، برنو، جایی که او تحصیلات متوسطه خود را دریافت کرد.  او در کارهای نقاشی تزئینی در موراوی کار می کرد، بیشتر نقاشی های تئاتر را نقاشی می کرد. در سال 1879، او به وین رفت تا برای یک شرکت بزرگ طراحی تئاتر وینسو کار کند، درحالی که تحصیلات هنری خود را به طور غیر رسمی تقویت میکرد. هنگامی که در یک آتش سوزی کارفرمای خود را در سال 1881از دست داد،، به نقاشی تزئینی و پرتره نقاشی آزاد به موراویا بازگشت. شمار کارل خوئن از میکوولف ، موچا را استخدام کرد تا قلعه Hrusovany Emmahof را با نقاشی های تزئینی تزئین کند و به اندازه کافی تحت تاثیر قرار گرفت که موافقت کرد که آموزش رسمی موچا را در آکادمی هنرهای زیبا در مونیخ برگزار کند.  موچا  به پاریس در سال 1887 نقل مکان کرد، و تحصیلات خود را در Académie جولیان  و Académie Colarossi ادامه داد. او علاوه بر مطالعاتش، در تولید مجلات و تصاویر تبلیغاتی کار می کرد. در مورد کریسمس سال 1894،که برای  موچا اتفاق افتاد به یک فروشگاه چاپ رفت در آن به  یک پوستر تبلیغاتی جدید برای بازی شامل سارا Bernhardt، معروف ترین بازیگر مرد در پاریس، در تئاتر د لا رنسانس نیاز داشتن موچا  داوطلب برای ساخت پوستر لیتوگرافی در عرض دو هفته و در 1 ژانویه 1895، شد . برنارد خیلی از موفقیت این پوستر اول راضی بود که قرارداد شش ساله با موچاا آغاز کرد. موچا تولید طرحی از نقاشی، پوستر، تبلیغات و تصاویر کتاب، و همچنین طرح های برای جواهرات، فرش، تصویر زمینه، و مجموعه های تئاتر در آنچه که در ابتدا نام "سبک موچا"، اما به عنوان هنر نو (فرانسوی برای "هنر جدید" ) شروع کرد .  آثار موچا اغلب زنان جوان زیبا را در جبهه ها، لباس های مبهمی روباه نئوکلاسیک، اغلب با گل های سرسبز که اغلب در پشت سر آنها شکل می گیرد، احاطه کرده است. در مقایسه با سازندگان پوستر معاصر، از رنگ های پاستیل کم رنگ استفاده کرد.  سبک موچا در نمایشگاه بین المللی 1900 در پاریس به نمایش گذاشته شد.

 موچا با ماریا در 10 ژوئن 1906 در پراگ ازدواج کرد. این زوج از سال 1906 تا 1910 از ایالات متحده دیدن کردند؛ در طی این مدت دخترش، یاروسلاوا، در شهر نیویورک متولد شد. آنها همچنین پسر بنام جیری داشتند  که بعدها به یک روزنامه نگار، نویسنده، فیلمنامه نویس،و مطالعات آثار پدرش تبدیل شد. در ایالات متحده، موچا انتظار می رود که برای تأمین مالی پروژه های ملی خود، برای نشان دادن به چک ها که او "فروخته شده" نیست، پول کسب کند. او توسط میلیونر چارلز کرینا، که از ثروت خود برای کمک به تحریک انقلابها استفاده می کرد، و پس از دیدار توماس ماساریک، ملی گرایی اسلاوی، کمک کرد. الفونس و خانواده اش به سرزمین های چک بازگشتند و در پراگ مستقر شدند، جایی که او تئاتر هنرهای زیبا را تزئین کرد، زمان و استعداد خود را برای ایجاد نقاشی های دیواری در دفتر شهردار در مجلس شهرداری و سایر نشانه های اطراف شهر کمک کرد. زمانی که چکسلواکی استقلال خود را پس از جنگ جهانی اول به دست آورد، موچا تمبر پستی، اسکناس و سایر اسناد دولتی را برای دولت جدید طراحی کرد.

مرگ

اوضاع فاشیسم در اواخر دهه 1930 منجر به کار آثار موچا و ناسیونالیسم اسلاویونی شد که در مطبوعات به عنوان "ارتجاعی" محکوم شده بود. ملیت گرا اسطوره مکه و ریشه های یهودی او را هدف اصلی گشتاپو در اشغال نازی ها قرار دادند. هنگامی که نیروهای آلمانی در فصل بهار 1939 به چکسلواکی نقل مکان کردند، موچا یکی از اولین افرادی بود که توسط گشتاپو دستگیر شد. در طی بازجویی، هنرمند پیری مبتلا به پنومونی شد. اگرچه در نهایت منتشر شد، احتمالا توسط این رویداد تضعیف شده است. او در روز 14 ژوئیه 1939 در پراگ به علت عفونت ریه جان خود را از دست داد و در قبرستان وشهراد دفن شد

 

کد مطلب 7157
تاريخ ميلادي تولد 24 ژوئیه 1860
تاريخ ميلادي درگذشت 14 ژوئیه 1939
كشور / شهر محل درگذشت براگ - جمهوری چک
خلاصه اي در خصوص درگذشت / عروج به علت عفونت ریه
تاليفات / آثار برجسته مرد- کنترل کننده جهان - تاریخ مکزیک -
نام و شهرت هنرمند الفونس ماریا موچا
رده هنرمند مشاهیر
ملیت عمومی مرتبط غیر ایرانی
دليل سرشناسي اثر برای سبک متمایزش بهتر شناخته شده است
حوزه ( های ) تخصصی هنری نقاشی و طراحی
دوره تاریخی عمومی دوران معاصر
منابع / ماخذ ارشیو قلممو

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!