زندگینامه آنتوان دو سنت‌اگزوپری

 

آنتوان دو سنت‌اگزوپری

 

(به فرانسوی: Antoine de Saint-Exupéry) ‏ (۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ – ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۴) نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود.  اگزوپری پس از مرگ، تبدیل به قهرمان ملی فرانسه گردید

100210_p-01

آنتوان دو سنت اگزوپری، خلبان و نویسنده ی «شازده كوچولو»، یكی از شاهكارهای ادبیات كودكان است. سنت اگزوپری، فرزند سوم ژان دو سنت اگزوپری در سال ۱۹۰۰ در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد. اگزوپری، نوشتن و سرودن را از دوران تحصیل آغاز كرد. در ۱۹۲۵ داستان كوتاهی از او به نام «مانون» در یكی از مجله های پاریس منتشر شد. آنچه كه ذوق نویسندگی و شاعری را در او بارور ساخت، پرواز و آشنایی با سرزمین و فرهنگ های گوناگون بود. «پیک جنوب» ره آورد حضور او در میان قبیله های صحرانشین «مور» در جنوب مراكش و «زمین انسان‌ها» و «پرواز شبانه» ره آورد سفرش به امریكای جنوبی است. «پرواز شبانه» برنده‌ی جایزه‌ی فمینا شد و آندره ژید، نویسنده‌ی بزرگ فرانسوی آن را ستایش کرد.

100210_p-02

زمین انسان‌ها» او نیز در سال ۱۹۳۹ از سوی فرهنگستان فرانسه جایزه‌ی ملی كتاب را از آن خود كرد. در سال ۱۹۴۰، اگزوپری به امریکا رفت و در دوران اقامتش در نیویورک زندگی خود را در قالب داستان «خلبان جنگی» منتشر کرد. کتاب کوچک او با عنوان «نامه به یک گروگان» در سال ۱۹۴۳ به چاپ رسید. شاهکار سنت اگزوپری «شازده کوچولو» در سال ۱۹۴۳ منتشر شد. او نوشتن «شازده كوچولو» را از سال ۱۹۴۱ آغاز كرد و با آبرنگ و مداد آن را تصویرگری كرد. این اثر یکی از مهمترین آثار او به شمار می‌رود که در سده‌ی بیستم میلادی در رده‌ی سومین کتاب پرخواننده‌ی جهان قرار گرفت. «شازده كوچولو» كتابی است هم برای كودكان و هم بزرگسالان. بیشتر منتقدان بر این باورند كه «شازده كوچولو» معنایی فلسفی و سمبولیک دارد.

100210_p-03

شخصیت اصلی داستان كودكی است همیشه كودک، كه رفتارآدم بزرگ‌ها را نقد می‌كند و راز دانایی انسان را بر راوی آشكار می‌كند، چنان كه روباه به او آموخت: «تنها با چشم دل می‌توان خوب دید، آنچه اصل است از دیده پنهان است.» همزمان با پایان جنگ، «شازده كوچولو» به بیشتر زبان‌های اروپایی ترجمه شده بود. در نیمه‌ی سده‌ی بیستم در تمام دنیا شناخته شده بود و به ۱۰۲ زبان دنیا ترجمه شد. آنتوان دو سنت اگزوپری در ۲۱ ژوئیه ۱۹۴۴ برای پرواز اکتشافی بر فراز فرانسه از جزیره‌ی کرس در دریای مدیترانه به پرواز در آمد و پس از آن برای همیشه ناپدید شد. در اواخر سده‌ی بیستم لاشه هواپیمای او را پیدا کردند.

100210_p-04

تولد محبوب‌ترین شاهزاده‌ی قصه‌ها

شازده کوچولو مهم‌ترین اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است. این داستان نام او را در سراسر جهان زنده نگه‌ داشته است و آن را به سومین کتاب پرفروش قرن بیستم تبدیل کرده است. «شازده کوچولو» پرفروش‌ترین کتاب در طول تاریخ به شمار می‌آید. این کتاب تاکنون به سیصد زبان دنیا ترجمه شده است و در این زمینه رکورددار است. کتاب «شازده کوچولو» مانند دیگر آثار اگزوپری حاصل تجربه‌ی زیسته‌ی اوست که آن با تخیل و فلسفه در آمیخته است. اگزوپری در سال 1935 تصمیم گرفت رکورد سرعت پرواز از پاریس تا سایگون را بشکند و جایزه‌ی 150 هزار فرانکی آن را از آن خود کند. اما هواپیمای او در صحرای ساهارا دچار نقص فنی شد و به اجبار در آن منطقه فرود آمد. اگزوپری به مدت 4 روز با مکانیک همراه خود در تپه‌های شنی سرگردان بود تا اینکه توسط یک بومی نجات پیدا کرد. رمان شازده «کوچولو» در آمریکا متولد شد. او که در خلال جنگ جهانی به آمریکا سفر کرده بود، در آپارتمان کوچک خود در نیویورک، نگارش این شاهکار را آغاز نمود و تصویرگری‌های آن را بر عهده گرفت. کتاب «شازده کوچولو» در سال 1943 منتشر شد. شازده کوچولو کتابی سمبولیک و فلسفی است. که در سبک سورئال نوشته شده است. اگزوپری مضامین انسان‌دوستانه و عشق را از دید یک کودک بیان می‌کند و دغدغه‌ها و رذیلت‌های اخلاقی انسان بالغ را به سخره می‌گیرد.

100210_p-05

آثار آنتوان دو سنت اگزوپری

  • هوانورد
  • پیک جنوب
  • پرواز شبانه
  • زمین انسان‌ها
  • خلبان جنگ
  • نامه به یک گروگان
  • شازده کوچولو
  • قلعه
  • نوشته‌های جنگ

 

کد مطلب 35737
نام کامل آنتوان دو سنت‌اگزوپری
همسر ( ها ) کانسوئلو دو سنت‌اگزوپری
سبك / مكتب / تكنيك هنري غالب خودزندگی‌نامه، Belles-lettres، انشا، ادبیات کودک و نوجوان
نام وشهرت به لاتین Antoine de Saint-Exupéry
بیو گرافی مختصر آنتوان دو سنت‌اگزوپری (به فرانسوی: Antoine de Saint-Exupéry) ‏ (۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ – ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۴) نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود. اگزوپری پس از مرگ، تبدیل به قهرمان ملی فرانسه گردید
شغل اصلي نویسنده، خلبان
تاليفات / آثار برجسته شازده كوچولو»
اطلاعات تولد ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰
جنسیت آقا
ملیت هنرمند فرانسه
منابع / ماخذ اینترنت
ارسال کننده در سایت مریم صالح نژاد

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!