زندگینامه ایپوت بایار

ایپوت بایار

یکی از نخستین مخترعین عکاسی به شمار می‌آید . کسی که روش شخصی خود را در این حوزه ابداع کرد. تکنیکی که فرایندی بود ما بین داگر نوتیپ و کالوتیپ که طی آن مستقیماً به تصویر مثبت روی کاغذ می‌رسید.

100054_p-01

ایپوت بایار یکی از نخستین مخترعین عکاسی به شمار می‌آید . کسی که روش شخصی خود را در این حوزه ابداع کرد. تکنیکی که فرایندی بود ما بین داگر نوتیپ و کالوتیپ که طی آن مستقیماً به تصویر مثبت روی کاغذ می‌رسید. ایپولیت سال 1801 در استان شمالی واز در فرانسه به دنیا آمد. پدرش کارمند دادگستری بود و خودش پیش از آن که  در اواخر دهه 1820 به پاریس برود و در وزارت مالیه استخدام شود، در یک دفترخانه کار می‌کرد. او اواخر دهه 1٬830 تجربیاتش در زمینه فرآیندهای شیمیایی تولید و ثبت تصویر را آغاز کرد و با آن که طبق شواهد، چند وقتی زودتر از داگر  روش ثبت تصویر خود را ابداع کرده بود اما آراگو (دوست داگر در آکادمی) با زیرکی متقاعدش کرده بود که شرح دقیق به جزئیات اختراعش را به منظور حفاظت بیشتر با کمی تأخیر به آکادمی علوم فرانسه ارائه دهد. و سرانجام وقتی بایارد در 24 فوریه 1840 (هشت ماه پس از آنکه داگر اختراعش، در همان آکادمی ارائه داد بود) و عکس‌هایش (که به آن طرح های تولید شده با نور می‌گفت) را ارائه نمود و شرح تحقیقاتش را رو کرد، دیگر پذیرفته نشد بدین‌ترتیب که شانس پذیرفته‌شدن به عنوان مخترع عکاسی را برای همیشه از دست داد . بایار چندماهی پس از این سرخوردگی در اکتبر 1840 خودنگاره بسیار ویژه و منحصر به فردی را تهیه کرد به نوعی نخستین عکس صحنه‌آرایی شده در تاریخ عکاسی به شمار می‌آید. او این عکس را گرفت تا نسبت به  نادیده گرفته شدن و نقشش در پیدایش عکاسی، اعتراض کرده باشد.و پایان  و بایار که  همواره گمان می‌کرد در حقش اجحاف شده و به آن چه که مستحقش  بود نرسیده، در این عکس به‌طور نمایشی است به خودکشی زد!در این  عکس او روی  یک صندلی نشسته است چشمانش را بست دستانش را به روی هم گذاشته سرش را به دیوار کنار دست تکیه داده و چنان آرام است که فقط یکی مرده می‌تواند باشد.  آرامش رضایت‌بخش بود از مرگ آنچنان است که در سنت نقاشی غربی پیش از این در چهره مسیح مصلوب و یا در تابلوی مرگ مارا اثر ژاک لویی داوید تجسم‌یافته بود.  خوشبختانه بایار علی‌رغم شکست و سختی ای که در زمینه عکاسی کشید، عملاً دست به خودکشی نزد! و همچنان یکی از علاقه‌مندان این حوزه باقی ماند. او که به پیشگامی از یاد رفته مشهور است، نخستین عکاسی است که نمایشگاه عمومی عکس( در 24 ژوئن 1٬839 )برپا کرد. و چندین  سال بعد(1851) به عنوان یکی از چند عکاس منتخب برای اجرای پروژه هلیو گرافیک جهت ثبت اسناد تصویری از ابنیه و جاهای مختلف فرانسه در نظر گرفته می‌شد. بعدها که تکنیک کولودیون  مرطوب و نگاتیو شیشه‌ای رواج پیدا کرد،  استودیویی نیز برای تهیه عکس‌های پرتره و کارت ویزیت به راه انداخت. و یا سال1863 برای خدمات فرهنگی‌اش نشان لژیون هنری را از دولت فرانسه دریافت کرد ماترک او و شامل 600 قطعه عکس و دفترچه‌های یادداشتش در انجمن عکاسی  فرانسه نگهداری می‌شود.

 

100054_p-02

خودنگاره در باغ 1847 بایار نیز همچون تالبوت بسیاری از عکس‌هایش را از عمارت شخصی و باغ خانگی اش گرفت و با رویکردی متفنانه، از نردبان ها، ابزارآلات کشاورزی و خرده   چیزهایی بی‌اهمیت عکاسی می نموده.

 

100054_p-03

 ترکیب و نمونه 43 - 1842 

 

100054_p-04

 خودنگاره در نقش مغروق 1840

 از این عکس سه نسخه اصلی  به‌جامانده خود بایارد پشت یکی از این عکس‌ها نوشته جسدی که اینجا می‌بینید متعلق به آقای بایار است مبدع همان روشی در عکاسی که پیش از این دیده اید، تا آنجا که من می‌دانم آزمایش‌ها خستگی ناپذیر او سه سالی است که به نتیجه انجامید.  دولت که بیش از اندازه با آقای داگر مهربان بود نهایتاً گفته که هیچ کاری برای آقای بایار نمی‌تواند انجام دهد، به همین خاطر آن بد بخت بیچاره هم خودش را غرق کرده چند روزی است که جسد وی در این مرده شور خانه نگه داشت شده و هنوز هیچ کسی او را شناسایی نکرده.. همان‌طور که می‌بینید صورت  و دست‌های او در حال پوسیدن است بایار برای ثبت این صحنه طی 12 دقیقه نوردهی ، به نقش یک مرده  بازی کرد! دولت فرانسه سال بعد، مبلغ 3٬000 فرانک به او  اهدا نمود.

 

 

 

کد مطلب 12474
نام کامل ایپوت بایار
نام وشهرت به لاتین eypout bayar
بیو گرافی مختصر بایار یکی از نخستین مخترعین عکاسی به شمار می‌آید . کسی که روش شخصی خود را در این حوزه ابداع کرد. تکنیکی که فرایندی بود ما بین داگر نوتیپ و کالوتیپ که طی آن مستقیماً به تصویر مثبت روی کاغذ می‌رسید
شغل اصلي عکاسی
جنسیت آقا
ملیت هنرمند فرانسه
منابع / ماخذ کتاب حرفه عکاسی 1
ارسال کننده در سایت مریم صالح نژاد

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!