زندگینامه شهلا حبیبی

 

شهلا حبیبی

 متولد 1324 رشت است. این نقاش دارای مدرک کارشناسی ارشد در ارتباطات بصری از دانشکده هنرهای تزیینی پاریس است و سالها مدرس دانشگاه هنرهای تزیینی بوده است.

 

tswyr_prtrh_shhla_hbyby_nqash

 

شهلا حبیبی متولد 1324 رشت است. این نقاش دارای مدرک کارشناسی ارشد در ارتباطات بصری از دانشکده هنرهای تزیینی پاریس است و سالها مدرس دانشگاه هنرهای تزیینی بوده است..او همچنین در کارنامه خود عضویت در هیات داوران نمایشگاه تجلی احساس، عضویت در هیات داوران ششمین نمایشگاه دوسالانه نقاشی ایران، برنده فستیوال سن گراسین فرانسه، برنده دیپلم افتخار محیط کودکان فرانسه، برنده اثر منتخب اولین دوسالانه نقاشی تهران و در سال برنده جایزه زنان نام آور ایران را دارد. علاوه بر اینها، تدریس در دانشگاههای مختلف ایران 67-1352، عضویت در گروه دنا به مدت سه سال، داوری نمایشگاه طراحی امروز ایران1379، داوری نمایشگاه تجلی احساس1381، برگزاری چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و خارج از کشور نیز از دیگر فعالیت‌های حبیبی به شمار می‌روند.
شهلا حبیبی در زمره نقاشانی است که تفکر مکتب سقاخانه را به شیوه خود در آثارش دنبال کرده است. آثار شهلا حبیبی به شکل بنیادی در نقاشی سنتی ایرانی ریشه دارند، بی‌اینکه بخواهند تقلیدگر آن باشند. رفتار بیانگر قلم‌مو در بعضی از آثار حبیبی دیده می‌شود، اما او در بسیاری از آثارش به جنبه‌های نمادین معنوی و روحانی توجه می‌کند. این نقاشی‌ها با زیرساخت نمادین دایره‌ها شکل می‌گیرند و رابطه کادربندی و فضای کلی اثر شکلی معماری‌گونه را تداعی می‌کند. عناصر تصویری مانند نگارگری‌های ایرانی، هم در حاشیه‌بندی محصورند و هم آن را می‌شکنند و از آن فراتر می‌روند. نقاشی پیکره‌های  حبیبی،  زنانی شناور و رقصان در جهانی اثیری و بهشت‌آسا هستند. پرواز و چرخش آنان تحت تأثیر دایره‌ها و حاشیه‌بندی تصویر است. در عین حال پیکره‌ها می‌توانند انسان به مفهوم عرفانی آن تلقی شوند چرا که نشانه‌های زنانه در آنها به حداقل رسیده است. رنگ‌های طلایی و نقره‌ای از بنیادی‌ترین رنگ‌ها در هنر ایرانی هستند و به ترتیب معانی نمادینی مانند زن و مرد یا روز و شب را تداعی می‌کنند. پیکره‌ها و تناوب رنگ‌های طلایی و نقره‌ای حالتی تازه و پرنوسان به اثر داده است.این نقاشی بی‌اینکه تقلیدگر تذهیب‌کاری‌ها باشد، جنبه‌هایی از آنها را نشان می‌دهد. دوایر متحدالمرکز در وسط پرده، مانند هسته‌هایی چرخان از طلا و نقره به نظر می‌رسند که در آنها پیکره‌ها تکوین می‌یابند. استفاده از حداقل رنگ و عناصر و تکرار و نوسانات چشم‌نواز این اثر را شاخص می‌سازد. شهلا حبیبی نقاش معاصری است که از سنت نقاشی ایرانی در بیانی امروزی بهره می‌گیرد.

 


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!