زندگینامه غلامحسین بیگدلی

 

به یار بی وفا عمری وفا کردم ندانستم

به امّید وفا عمری فنا کردم ندانستم

 

ندانستم که در سینه به جای قلب وی سنگ است

به قلب خویشتن دائم جفا کردم ندانستم

غلامحسین بیگدلی

 

100015_p_-01

غلامحسین بیگدلی (زاده ۲۴ اسفند ۱۲۹۷ در روستای دوراخلو در استان زنجان شهرستان خدابنده، استان زنجان به دنیا آمد.  - درگذشته ۲۵ مرداد ۱۳۷۷ کرج) شاعر، استاد، ادیب، خوشنویس و پژوهشگر معاصر ایران بود. خانواده او از اخلاف ایل بیگدلی بودند که در دربار صفوی در مناصب نظامی خدمت می‌کردند. او در دبستان، دبیرستان و دانشکده نظام تحصیل کرد. در سال ۱۳۲۰ از دانشکده نظام فارغ‌التحصیل شد و به خدمت در لشکر دوم ارتش مشغول گردید. مدتی به عنوان محافظ اشرف پهلوی انتخاب شد. غلامحسین بیگدلی در سال ۱۳۲۱ به حزب توده گرایش پیدا کرد. پس از قیام افسران خراسان در سال ۱۳۲۴ به جرم عضویت در حزب توده دستگیر و به زندان شیراز و کرمان منتقل شد. پس از آزادی از زندان و با تشکیل فرقه دموکرات آذربایجان در شهریور ۱۳۲۴ افسران باقی‌مانده از قیام خراسان و تعدادی دیگر از افسران سازمان نظامی حزب توده ایران برای آموزش نظامیان به فرقه دموکرات آذربایجان پیوستند. پس از فروپاشی حکومت ملی آذربایجان در سال ۱۳۲۵، رژیم شاه بسیاری از افسران دستگیرشده را اعدام کرد در حالی که تعدادی نیز همراه با سایر نیروهای فرقه دموکرات آذربایجان به شوروی پناهنده شدند. بیگدلی نیز همراه سایر افسران و افراد خانواده‌اش به شوروی گریخت. در آنجا با شرایط دشوار معیشتی روبرو شد. مکاتبات اعتراض آمیزی را آغاز کرد که منجر به محکومیتش به اتهام جاسوسی شد. او مورد شکنجه قرار گرفت و پس از ده ماه حبس، طی محاکمه‌ای غیابی به ۲۵ سال زندان با اعمال شاقه و ۵ سال آزادی بدون بهره‌گیری از حقوق اجتماعی محکوم شد.

100015p-02

غلامحسین بیگدلی در کتاب از کاخ‌های شاه تا زندان‌های سیبری خط سیر خود را در مدت هفت سال دوری از خانواده چنین بیان می‌کند که پس از صدور حکم تبعید او را با خودروهایی سیاه رنگ که کلاغ سیاه نام داشت بدون اجازه ملاقات با خانواده به ایستگاه راه‌آهن برده و از آنجا به همراه دیگر زندانیان با قطار به اردوگاهی در شهر راستف-ان-دون یکی از شهرهای اوکراین در کنار دریای سیاه منتقل نمودند. پس از چندی که تعداد زندانیان قابل توجه شد شروع حرکت دوازده هزار کیلومتری وی به منطقه ولادی وستوک (Vladivostok) در شرق دور آغاز شد. او را با قطار از طریق مسکو و سپس شهرهای Novosibirsk , Chita ,Komsomolsk به Vanino رساندند و سپس از Vanino توسط کشتی به با وضعیت بسیار وحشتناک در کشتی‌سوار نموده و به منطقه سردسیر ماگادان (Magadan) منتقل نمودند. غلامحسین بیگدلی در این کتاب از افرادی که طاقت این سفر طولانی را نداشته و در مکانهای مختلف جان خود را از دست داده‌اند تعریف می‌نماید. پس از رسیدن به ماگادان با توجه به نوع محکومیت، سن زندانی، قدرت بدنی و موارد دیگر ایشان را به معادن مختلف می‌فرستند. غلامحسین بیگدلی را از ماگادان به سمت دهکده آرکاگالا (Arkagala) که معدن زغال سنگ بود تبعید می‌کنند. او مدت یکسال و نیم در این معدن کار سخت و طاقت فرسا انجام می‌دهد و سپس وی را به معدن طلا نِر (Nere) منتقل می‌کنند او بیش از دو سال در این اردوگاه مشغول بکار بود و سپس او را به شمالی‌ترین منطقه نزدیک اقیانوس منجمد شمالی، دهکده آلیسکیتوا (Alyaskitovyy) جهت کار در معادن ولفرامید و اورانیوم تبعید می‌کنند. وی تا روز آخر تبعیدش در این اردوگاه مشغول بکار بود. با مرگ استالین پس از نزدیک به هشت سال تحمل شرایط طاقت فرسا، از زندان آزاد شد و توانست در شرایط معمولی به تحصیل و زندگی بپردازد. بیگدلی پس از آزادی از زندان زندگی علمی خود را آغاز کرد. او در مدت اقامت در باکو در رشته زبان‌شناسی تحصیل و در سال ۱۹۶۹ مدرک دکترای علوم در رشته زبان‌شناسی را از آکادمی علوم اجتماعی، دانشکده زبان و ادبیات نظامی گنجوی دریافت کرد.

100015_p_-04

غلامحسین بیگدلی ۲۰ عنوان کتاب به زبان‌های فارسی، ترکی و روسی نگاشته و در سمپوزیوم‌ها و کنفرانس‌ها در مورد ادبیات ایران سخنرانی کرده و همچنین اشعار بسیاری به زبان فارسی و ترکی سروده‌است که مجموعه اشعاراو در سال ۱۳۸۱ در دیوان بیگدلی چاپ شده‌است. نامه روح‌الله خمینی به میخائیل گورباچف توسط او به زبان روسی ترجمه گردیده‌است.

تالیفات

  • گذر عمر
  • کهلیه سلام (سلام بر کهلا)
  • ۱۳۶۷ خورشیدی - تاریخ بیگدلی (مدارک و اسناد)، تهران: انتشارات بوعلی
  • ۱۳۶۹ خورشیدی - چهره اسکندر در شاهنامه فردوسی و اسکندرنامه نظامی، تهران: انتشارات آفرینش
  • ۱۳۷۲ خورشیدی - تاریخ بیگدلی-شاملو (جلد اول و دوم)، تهران: انتشارات فتحی
  • ۱۳۷۴ خورشیدی - تاریخ بیگدلی-شاملو (جلد سوم)، تهران: انتشارات آفرینش
  • ۱۳۸۰ خورشیدی - دیوان بیگدلی، تهران: نشر ثالث
  • ۱۳۸۸ خورشیدی - از کاخ‌های شاه تا زندان‌های سیبری، تهران: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

بیگدلی در بیست و پنجم مرداد ۱۳۷۷ هجری شمسی بر اثر حمله قلبی درگذشت و در امامزاده طاهر (کرج) به خاک سپرده شد . روحش شاد

100015_p-03

به یار بی وفا عمری وفا کردم ندانستم

به امّید وفا عمری فنا کردم ندانستم

 

ندانستم که در سینه به جای قلب وی سنگ است

به قلب خویشتن دائم جفا کردم ندانستم

 

به عشّاق دگر لطفی نموده مهر می ورزد

به جز من که همه عمری صفا کردم ندانستم

 

ندانستم که خوبیّ و وفا یکجا نمی گنجد

ز خوبان من تمنّای وفا کردم ندانستم

 

سر و جان خواستی هرگز نمی کردم دریغ از وی

خدا داند که در راهش چه ها کردم ندانستم

 

کنون من پیش خود نادم ، پشیمانم ز کردارم

دلم با بی وفایی آشنا کردم ندانستم

 

بیا ای بیگدلی با بی وفایان قطع پیمان کن

وفا از بی وفا جستم خطا کردم ندانستم

غلامحسین بیگدلی

 

کد مطلب 12250
نام کامل غلامحسین بیگدلی
تاریخ شمسی مرتبط با درگذشت ۲۵ مرداد ۱۳۷۷
پدر / مادر فتح‌الله‌خان بیگدلی
همسر ( ها ) تاج‌الملوک بیگدلی
محل دفن امامزاده طاهر (کرج)
بیو گرافی مختصر غلامحسین بیگدلی (زاده ۲۴ اسفند ۱۲۹۷ در روستای دوراخلو در استان زنجان شهرستان خدابنده، استان زنجان به دنیا آمد. - درگذشته ۲۵ مرداد ۱۳۷۷ کرج) شاعر، استاد، ادیب، خوشنویس و پژوهشگر معاصر ایران بود.
تاریخ شمسی مرتبط با تولد ۲۴ اسفند ۱۲۹۷
شغل اصلي ادیب، شاعر، خوشنویس و پژوهشگر
تاليفات / آثار برجسته تاریخ بیگدلی-شاملو
دلیل سرشناسی ترجمه نامه روح‌الله خمینی به میخائیل گورباچف به زبان روسی
ملیت هنرمند ایران
منابع / ماخذ اینترنت
ارسال کننده در سایت مریم صالح نژاد

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!