زندگینامه فرید زولاند

فرید زَلاند

(به پشتو: فرید ځَلاند) (زادهٔ ۹ مرداد ۱۳۳۴ در کابل، افغانستان) آهنگ‌ساز افغان است. فرید زلاند برای برخی از خوانندگان موسیقی پاپ ایران  در پیش و پس از انقلاب ۱۳۵۷ آهنگ‌هایی ساخته‌است. او فرزند جلیل زلاند، آهنگ‌ساز افغان است. برادران و خواهران او سهیلا زلاند، شهلا زلاند و وحید زلاند همگی خواننده‌اند.

100207_p-01

فرید زُلاند متولد نهم مرداد ماه 1334 در کابل افغانستان است و با اینکه اصالتا اهل افغانستان می باشد اما یکی از پر کارترین و موفق ترین آهنگسازان موسیقی ایران بشمار می آید. او در یک خانواده تاجیک تبار که در افغانستان زندگی می کردند به دنیا آمد پدرش جلیل زلاند آهنگساز بود خواننده بود و در بیشتر کشورهای همسایه از جمله شوروی سابق ، پاکستان ، هند و ایران برنامه اجرا کرده است و فرید موسیقی را نزد او فرا گرفت.  در 11 سالگی به تهران مهاجرت کرد و در سال 1348 با بورسیه ای که توسط وزارت فرهنگ هنر ایران به او داده شد به هنرستان عالی موسیقی رفت. در ابتدا به یادگیری پیانو مشغول شد اما پس از یک سال تغییر رشته داد و در رشته ی هارمونی موسیقی و آهنگسازی به تحصیل خود ادامه داد. از اساتید زلاند در آن زمان می توان به فریدون فرزانه (استاد هارمونی و آهنگسازی) ، مصطفی پورتراب (استاد سولفژ) ، یوسف زاده ، مرتضی حنانه (استاد سازشناسی)  و... اشاره کرد. وی در همان زمان برای بسیاری از خوانندگان مطرح آهنگسازی کرد. فرید وقتی تنها 15 سال داشت کار آهنگسازی خود را در تهران آغاز کرد وی پس از آشنایی با اردلان سرفراز در کاواره کوچینی که شاعر بسیاری از ترانه های خوانندگان ایرانی در آن زمان بود اولین کار خود را روی شعری از او و خوانندگی ستار انجام داد. نام این آهنگ بهت و غزل بود که مورد استقبال فراوانی قرار گرفت.

100207_p-02

وی در مورد اینکه خود را بیشتر اهل کجا می داند گفته که "من نه خود را آهنگساز افغان ، نه ایرانی و نه تاجیکی می دانم من آهنگساز فارسی زبان هستم " 

همانند بسیاری از خوانندگان و هنرمندان ایرانی فرید زلاند پس از انقلاب به خارج از کشور مهاجرت کرد، ابتدا به انگلستان و سپس به کانادا رفت و بعد از مدتی به آمریکا و شهر لس آنجلس نقل مکان کرد. به مدت 2 سال تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ی موسیقی فیلم یا Scoring ادامه داد. تقریبا با تمامی خوانندگان مطرح ایرانی کار کرده است و ترانه های ماندگاری نیز آهنگسازی کرده است.

 

کد مطلب 35729
نام کامل فرید زَلاند
پدر / مادر جلیل زلاند
سبك / مكتب / تكنيك هنري غالب موسیقی پاپ
نام وشهرت به لاتین farid zogand
بیو گرافی مختصر فرید زَلاند (به پشتو: فرید ځَلاند) (زادهٔ ۹ مرداد ۱۳۳۴ در کابل، افغانستان) آهنگ‌ساز افغان است.
تاریخ شمسی مرتبط با تولد ۹ شهریور ۱۳۳۰
شغل اصلي آهنگ‌ساز
توانايي خاص نواختن ساز رَباب، طبله (طبلا)
جنسیت آقا
منابع / ماخذ اینترنت
ارسال کننده در سایت مریم صالح نژاد

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!