زندگینامه لوئی ژاک مانده داگر

 

لوئی ژاک مانده داگر

هنرمند فرانسوی جز آن که به خاطر اختراع عکاسی، صاحب شهرتی ابدی و ماندگار شد نقاش ، چاپگر، و طراح نقاش، چاپگر و طراح  دکور تئاتر نیز بود

100027p-02

لوئی ژاک مانده داگر در 18 نوامبر 1878  در شهر گورمی  آن پاریزی به دنیا آمد و در کودکی به مدرسه طراحی( و حدس زده میشود به مدرسه معماری) رفت و 16 سالگی به پاریس سفر کرد تا نزد پدر و مادر تعمیدی اش ( که تاجر بودند ) زندگی  کندکه در سال1804 به استودیو نقاشی  سالن  اپرای پاریس راه پیدا کرد احتمال می‌رود که مدتی نیز شاگرد ژاک لوئی داوید بود باشد  در مدارک اپرا این طور ضبط شده که داگر سال های 1808 و 1809  به  عنوان کارگر در آنجا کار می‌کرد و یک سال بعد در همان اپرا  به عنوان نقاش  دکور های پس زمینه مشغول به فعالیت شد. تا اینکه در سال 1816 به عنوان مدیر بخش دکور تئاتر منتصب شد سال 1822 دوباره  به سالن اپرا برگشت و به عنوان نقاش زبر دست در انجام دکور صحنه‌ها همکاری کرد. تاثیر گذارترین دکور او برای اپرای علاءالدین و چراغ جادو بود که در آن برای اولین بار ازچراغ  گازی جهت روشنایی صحنه استفاده نمود. نام داگر در آن سال‌ها بیشتر بابت ابداع دیوراما سر زبان‌ها افتاد.  دیوراما به عنوان پس زمینه نمایش سازه ای بود که در آن به کمک کنترل نور روز با کرکره ها و استفاده از نور مصنوعی چراهای گازی  و بازی‌های آن روی  سطح نیمه  شفاف نقاشی شده امکان ایجاد تصاویر  بسیار واقعی فراهم می‌گردید. به دنبال توفیق فراگیری این تکنیک در فرانسه داگر و همکارش شارول بوتون سالن دیوراما نیز در لندن افتتاح کردند. آنها هم مانند بسیاری از نقاشان آن دوران، از سیستم اتاق تاریک برای طراحی اولیه دیوراما هایشان استفاده می‌کردند. ولیذهن داگر به شدت معطوف به این شده بود  که بتواند تصاویر قرار دیوراما را  پایدار کند. او که از طریق یکی از دوستانش در جریان تجربه های هیلو گرافی ژرف لیسه فور تیمپس (کسی که برای تو اولین بار توانسته بود تصویر تقریباً نا واضحی را بعد از   هشت ساعت نور دهی روی صحنه  فلزی ثبت کند) قرار گرفته بود، در دسامبر 1820 با وی قرارداد مشترکی بست تا به موجب آن جهت تسریع کار، تجربیات مجزایشان  را در اختیار یکدیگر قرار دهند مهارت وهوش داگر در زمینه تأثیرات نوری  و تصویر سازی در کنار توانایی‌اش در زمینه چاپ وحکاکی روی فلز نهایتاً منجر به  ثبت تصویر پایدار شد.او به دنبال چند سال تجربه مشترک با نیسه فور نیمپس، درست یک سال پس از مرگ  ناگهانی وی  بر اثر سکته ضمن تمدید قرارداد مشارکت باایزیدور پ  سر نیمپس توانست نخستین داگرئوتیپش را در سال 1837 تولید کند. این عکس فلزی طبیعت بیجانی از مجسمه‌هایی گچی و اشیای خرده ریز دیگر بود که کنار پنجره در نور  آفتاب قرار داده شده بودند .

100027_P-01

عکسی که از همان ابتدا هر آنچه پیش رو بود در حکم ، گنجینه بی کرانی از جستجو قلمداد شد. بی دلیل نیست که ادگار آتن پو اختراع عکاسی را بزرگترین دست آورد بشر در علم مدرن می دانست . این اختراع جدید چنان مورد ستایش  عمومی قرار گرفت که علی رغم حسادت ها و تنگ نظری ها ی صنفی بسیاری از نقاشان و هنرمندانزمان رتبه اجتماعی  داگر از سوی لویی فیلیپ پادشاه فرانسه به افسر عضو لژیون دونور ارتقاء یافت.

داگر نوتیپ تصویر عکاسان بود یا سطحی آینه مانند موس روی ورقه مسی که نقره  اندود شده بود این عکس تک نسخه بود و امکان تکثیر نداشت و پس از ظهور فقط یک تصویر به دست می‌آمد نگاتیو با پوزتیو بودن این تصویر بستگی به جهت تابش نور در لحظه دیدن آن داشت. این ورقه فلزی که در برابر هوا ، خراش، اثر انگشت .....و بسیاری این آسیب پذیر بود عمدتا در جعبه‌هایی مخصوص  و لای مخمل نگهداری می‌شد ولی روش ظبط تصویر داگر (مرسوم  به داگر نوتیپ)،  نهایتاً در هفتم ژانویه سال 1839 توسط دوست دانشمند و سیاست‌مدارش به نام فرانسوا باران که به طور رسمی در آکادمی برم فرانسه معرفی و ثبت امتیاز شد و تکنیکش، فرانسواآراگو به طور رسمی در آکادمیعلوم فرانسه معرفی وثبت امتیاز شداو تکنیکش را در نوزده اوت همان سال بنا به درخواست دولت فرانسه به ازای درآمدی مادام‌العمر (برای خودش و پسرش) به طور مشروح در اختیار همگان قرار داد و بدین ترتیب نه تنها تبدیل به قهرمانی ملی تبدیل شد که نامش برای همیشه به عنوان مخترع عکاسیباقی ماند. داگر با همکاری آلفونس ژیرو اولین دوربین خود (متشکل از دو جعبه چوبی که برای میزان سازی سازی وضوح تصویر، داخل همدیگر حرکت می‌کردند) را در همان سال ساخت و به بازار فرستاد بدین ترتیب فرآیند داگر نوتیپ (به ویژه در ژانر پرتره )به سرعت و در سطحی بین‌المللی نزد  هنرمندان و صنعتگران شناخته و پذیرفته شد. علاقه‌مندان، وسائل ملزوم این کار (اعم از دوربین و داروهای شیمیایی) را از مغازه‌های عینک فروشی وداروخانه تهیه می‌کردند. هجوم فراگیر به سمت این ابداع و جدید آنقدر حریصانه و پر عطش بود که روزنامه‌های وقت از آن به عنوان جنون داگر نام می‌بردند. داگر که  از ثبت امتیاز این اختراع درآمد مناسب به ثابتی  نصیبش شده بود یک سال بعد در 1840 خودش را باز نشسته کردو به  منطقه بری سورمرن در دازده کیلومتری پاریس رفت در آنجا هم چنان برای بهتر شدن کیفیت داگرنوتیپ دست به آزمایش 300میزد و هر از چندی به نتیجه تحقیقاتش را برای آراگون به پاریس می‌فرستاد. و آخرین دیوارامایش رادرسال 1842 برای کلیسای محل زندگی اش کشید داگر در  10 ژولای 1851 و در سن 64 سالگی از دنیا رفت یعنی درست همان سال این که روش ابداعی فردریک اسکات آرچر (کولودیون مرطوب روی شیشه ) با سهولت عمل کرده و سرعت جهان‌گیر خود، فرآیند داگر نوتیپ را به تدریج  از سکه انداخت .

100027_P-03

بلوار تمپل پارییس یکی از شلوغ ترین خیابان های فرانسه و مراکز موسیقی و نمایش های آن زمان پاریس بود داگر که پنجره آپارتمانش مشرف به این بلوار بود چنین زاویه دیدی را برای آزمایش روش ثبت تصویرش انتخاب کرد. یکی از روزهای تابستان 1839 او دوربینش را درسه نوبت صبح، ظهر، و عصر روبروی این صحنه قرار داد تا تاثیر کیفی نورهای مختلف را اندازه گیری کند. نوردهی بسیار طولانی برای ثبت این تصویر (حدود ده دقیقه) موجب شده تا تمام رهگذرها و کالسکه های در خیابان دیده نشوند . واکسی و مشتری ایستاده و بی حرکت در کنار او تنها موجودات زنده داخل تصویرند . نخستین انسان های که عکسشان در تاریخ گرفته شده.

100027_P-04

یکی از ویژگی های برجسته تصاویر داگر نوتیپ قابلیت بالای ان در ثبت جرئیات بسیار بود. عکس آتلیه نخستین داگرنوتیپ (به جا مانده ) در دنیاست که داگر آن را سال 1837 ( یعنی دو سال قبل از آن که مراحل فنی آن را در سطحی عمومی اعلام و ثبت کند ) گرفته . این عکس در قباس تصویر نا واظع تیمپس  (از بالکن خانه برادرش ) بسیار واضع و دقیق تر است.قابلیت داگر نوتیپ در نمایش واقع نماییی صحنه روبروی هنرمندبه کامل ترین شکل ممکن تا ان زمان نقاشان را به شدت نگران امرار معاش خود کرد تا حدی که پل دلاروش (نقاش مشهور ان دوران) در جمله ای معروف گفت : از امروز نقاشی مرده است.

 

کد مطلب 12298
نام کامل لوئی ژاک مانده داگر
نام و شهرت لوئی ژاک مانده داگر
بیو گرافی مختصر لوئی ژاک مانده داگر هنرمند فرانسوی جز آن که به خاطر اختراع عکاسی، صاحب شهرتی ابدی و ماندگار شد نقاش ، چاپگر، و طراح نقاش، چاپگر و طراح دکور تئاتر نیز بود
شغل اصلي عکاس
ایرانی / خارجی غیر ایرانی
دلیل سرشناسی به خاطر اختراع عکاسی، صاحب شهرتی ابدی و ماندگار شد
اطلاعات تولد 18 نوامبر 1878
ملیت هنرمند فرانسه
منابع / ماخذ کتاب حرفه عکاسی 1
ارسال کننده در سایت مریم صالح نژاد

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!