زندگینامه هنری ماتیس

 

آنری امیل بنوآ ماتیس

هنرمند فرانسوی طراح، گراورساز، مجسمه‌ساز و نقاش اوایل قرن بیستم می‌باشد که بیشتر به عنوان یک نقاش شناخته می‌شود و تأثیر او بر این هنر بسیار زیاد است. ماتیس به سبب نوآوری‌هایش و اثر گذاری‌اش بر معاصران، یکی از مهم‌ترین هنرمندان سده بیستم به‌شمار می‌آید

220px-henri_matisse_1913_photograph_by_alvin_langdon_coburn

هنری امیل بنویت ماتیس (31 دسامبر 1869 - نوامبر 3، 1954) یک هنرمند فرانسوی بود که به خاطر استفاده از رنگ مشتعل و اصلیش ، شناخته شده بود. ماتیس در Le Cateau-Cambrésis ، در بخش Nord در شمال فرانسه،  متولد شد. او پسر یک بازرگان ثروتمند بود. و در Bohain-en-Vermandois ، Picardie، France بزرگ شد. او نقاش  ، طراح و مجسمه ساز بود ، اما عمدتا به عنوان یک نقاش شناخته شده بود. در سال 1887، او به پاریس رفت تا قانون را مطالعه کند، پس از کسب مدرک تحصیلی به عنوان مدیر دادگاه در Le Cateau-Cambrésis کار کرد. او ابتدا در سال 1889 شروع به نقاشی نمود .  آن "نوعی بهشت" را کشف کرد  و تصمیم گرفت که به یک هنرمند تبدیل شود که عمیقا باعث ناامیدی پدرش شده بود. در سال 1891، او به پاریس رفت تا هنر را در Académie Julian مطالعه کند. او در ابتدا نقاشی ها و مناظر را در یک سبک سنتی نقاشی کرد و در آن مهارت های معروفی به دست آورد. ماتیس تحت تأثیر آثار استادان پیشین مانند ژان باپتیست سیمون چاردین ، نیکولاس پوینس و آنتوان واتو و همچنین هنرمندان مدرن مانند ادوارد منت و هنر ژاپن قرار گرفت .  ماتیس معمولا به همراه پابلو پیکاسو به عنوان یکی از هنرمندانی که در طول  قرن بیستم به بهترین وجه در تعریف تحولات انقلابی در هنرهای تجسمی به او کمک کرده است و مسئول پیشرفتهای قابل توجه در نقاشی و مجسمه سازی شد .  آثاری که او بین سالهای 1900 تا 1905 نقاشی کرد، او را به عنوان یکی از فاووس (جانوران وحشی) مشهور کرد. بسیاری از آثار او در دهه یا بیشتر پس از 1906 ایجاد شد، زمانی که او سبک خاصی را شکل داد که بر روی اشکال و الگوی تزئینی متمرکز شده بود. در سال 1917، او به حومه ای از نیس در روانسر فرانسه نقل مکان کرد و سبک تر کار خود را در دهه 1920 ارتقا داد و به عنوان صاحب سنت کلاسیک در نقاشی فرانسوی را به دست آورد. 

index

تسلط او بر زبان بیانگر رنگ و نقاشی، که در طول یک نیمه قرن نشان داده شده است، به عنوان یک شخصیت برجسته در هنر مدرن شناخته شد . در سال 1896، ماتیس، دانش آموز هنری ناشناخته بود. و در آن زمان،با نقاش استرالیایی جان راسل در جزیره بلل ایل در ساحل بریتانی بازدید کرد . راسل او را به امپرسیونیسم معرفی کرد و به کار وینسنت ون گوگ که دوست راسل بود اشنا کرد . سبک ماتیس کاملا تغییر کرد؛ او بعدا گفت: "راسل معلم من بود، و راسل تئوری رنگ را به من توضیح داد." همان سال، ماتیس پنج نقاشی از نمایش در سالن ملی National Société de Beaux-Arts را نشان داد که دو مورد از آنها توسط دولت خریداری شده بود ، در سال 1898، او با امیلی نویلی پارای  ازدواج کرد؛ انها یک دختر بنام مارگاریت  داشتند ، و دو پسر بنام های ، ژان (متولد 1899) و پیر (متولد 1900)داشتند ، مارگاریت و آمیلی اغلب به عنوان مدل برای ماتیس  کار میکردند . در سال 1898، با توصیه کامیل پیسارو ، او به لندن رفت تا نقاشی JMW Turner را مطالعه کند و سپس برای سفر به کورسیا رفت . پس از بازگشت  به پاریس در فوریه 1899، او در کنار آلبرت مارکت کار کرد و با آندره دراین ، ژان پوی  و ژول فلاندین ملاقات کرد . ماتیس خود را در کار دیگران غوطه ور کرد و از خرید کار از نقاشانی که تحسینش می کردند، بدهکار شد . کارهای که در خانه اش آویزان و نمایش داده شد، شامل یک گودال گودینگ توسط رودین ، یک نقاشی توسط گوگن ، نقاشی های ون گوگ و سه واسطه، سزان بود. در مفهوم ساختار تصویری و رنگی سزان، در نقاشی هایش ماتیس الهام اصلی خود را یافت.

 

220px-henri__amelie_matisse_portrait_1898

هنری و آمیلی ماتیس، 1898

کد مطلب 7366
تاريخ ميلادي تولد 31 دسامبر 1869
تاريخ ميلادي درگذشت 3 نوامبر 1954
كشور / شهر محل درگذشت فرانسه
همسر ( ها ) امیلی نولی پارای
نام و شهرت هنرمند هنری امیل بنویت ماتیس
رده هنرمند مشاهیر
ملیت عمومی مرتبط غیر ایرانی
حوزه ( های ) تخصصی هنری نقاشی و طراحی , مجسمه سازی و برجسته کاری
دوره تاریخی عمومی دوران معاصر
منابع / ماخذ ارشیو قلممو

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!