زندگینامه هِرژه

 

ژرژ پروسپه رمی

  ‏(زادهٔ ۲۲ مهٔ ۱۹۰۷ – درگذشتهٔ ۳ مارس ۱۹۸۳) مشهور به هِرژه یا اِرژه اقتباس از حروف اول نام خانوادگی و نام کوچکش در تلفظ فرانسه = .R.G) نویسنده و کاریکاتوریست بلژیکی بود که به خاطر آفرینش ماجراهای تن‌تن مشهور است؛ یک مجموعه آلبوم کامیک که به عنوان یکی از نامدارترین آثار کمیک اروپایی در قرن بیستم شناخته شده‌است. وی همچنین آفریننده دو سری کامیک شناخته شدهٔ دیگر به نام‌های کوئیک و فلوپکه(۱۹۴۰_۱۹۳۰) و ماجراهای ژو، زِت و ژوکو(۱۹۵۷_۱۹۳۶) نیز می‌باشد. کارهای وی در سبک ویژهٔ خودش یعنی لینیه کلر اجرا می‌شدند.

100503_p-01

ژرژ پروسپر رمی، ملقب به هِرژه در بیست‌و‌دومین روز از مه ۱۹۰۷، در بروکسل بلژیک به دنیا آمد. هرژه را بیش از هر چیز، به خاطر مجموعۀ مصور ماجراهای تن‌تن می‌شناسند. هرژه با آنکه هیچ‌گاه در زندگی خود به شکل رسمی آموزش هنر ندید، اما بعد از آنکه مدرسه را ترک کرد، در آغاز، به کار گرافیک مشغول شد و بعد از خلق شخصیت تن‌تن، تا هنگام مرگش در سال ۱۹۸۳، به کار روی مجموعۀ تن‌تن ادامه داد.

100503_p-02

پروژۀ تن‌تن با آنکه بسیار محبوب شد، اما به‌دلیل حجم کارش، چنان فشاری روی هرژه وارد کرد که سبب شد خالق آن، حتی به مرز تنفر از این شخصیت برسد. اما با‌این‌حال، شناسنامۀ یک عمر فعالیت هنری او بی‌شک همین شخصیت تن‌تن است. هرژه در حال کار روی تن‌تن و هنر الفبا بود که مرگ نابه‌هنگامش در سال ۱۹۸۳، سبب شد تا این عنوان ناتمام بماند. هرچند بسیاری از هنرمندان سعی کردند که این آخرین حلقۀ مجموعۀ تن‌تن را به پایان برسانند، اما نتیجه به‌هیچ‌وجه چیزی نشد که هواداران تن‌تن را راضی کند.

100503_p-04

از سوی دیگر، هرژه در وصیت خود، به هیچ هنرمندی اجازه نداد تا شمارۀ جدیدی از تن‌تن خلق کند و به این ترتیب، مرگ او مصادف شد با پایان مجموعه داستان‌های تن‌تن. مجموعه تن‌تن در اقصی نقاط جهان، هواداران زیادی دارد. حتی استیون اسپیلبرگ، کارگردان سینمای امریکا، براساس آن یک فیلم سینمایی نیز ساخته است. ریشه‌های شخصیت تن‌تن به آغازین سال‌های جوانی هرژه برمی‌گردد، زمانی که او فقط ۱۸ سال داشت و برای روزنامه‌ای به نام قرن بیستم، کارتون و کمیک می‌کشید، همان‌جا بود که شخصیتی به نام توتور را خلق کرد. موجودی که بعدها سر و شکلی جذاب پیدا کرد و تن‌تن نام گرفت.

100503_p-03

در نظرسنجی‌ای که روی سایت رسمی تن‌تن انجام شده، شخصیت کاپیتان هادوک با ۶۰% آرا، محبوب‌ترین شخصیت این مجموعه شناخته شد. خودِ شخصیت تن‌تن با ۲۷% و پروفسور تورنسل با ۵% آراء به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. ضمن آنکه میلو، اسمِ دوست دوران کودکی هرژه بود که این نویسنده، این نام را روی همراه وفادار شخصیت تن‌تن گذاشت.

100503_p-05

و درنهایت مارشال دوگل، سیاستمدار معروف فرانسوی، گفته: «فقط یک نفر در عرصۀ جهانی شبیه من است و او هم کسی نیست جز تن‌تن؛ چرا که من و تن‌تن در گروه آدم‌های کوچکی قرار می‌گیریم که از قدرت‌های بزرگ ترسی نداریم

100503_p-06

امضای هِرژه 

 

کد مطلب 59738
نام کامل ژرژ پروسپه رمی
همسر ( ها ) • فانی ولامینک [fr] (ا. ۱۹۷۷)
محل دفن وولوو-سن-لامبر, بلژیک
نام وشهرت به لاتین Georges Prosper Remi
نام مستعار / لقب ِهرژه
بیو گرافی مختصر ژرژ پروسپه رمی (به فرانسوی: Georges Prosper Remi) ‏(زادهٔ ۲۲ مهٔ ۱۹۰۷ – درگذشتهٔ ۳ مارس ۱۹۸۳) (مشهور به هِرژه یا اِرژه (اقتباس از حروف اول نام خانوادگی و نام کوچکش در تلفظ فرانسه = .R.G) نویسنده و کاریکاتوریست بلژیکی بود که به خاطر آفرینش ماجراهای تن‌تن مشهور است
شغل اصلي نویسنده و کاریکاتوریست
تاليفات / آثار برجسته ماجراهای تن‌تن، یک مجموعه آلبوم کامیک که به عنوان یکی از نامدارترین آثار کمیک اروپایی،دو سری کامیک شناخته شدهٔ دیگر به نام‌های کوئیک و فلوپکه
دلیل سرشناسی به خاطر آفرینش ماجراهای تن‌تن مشهور است
اطلاعات تولد ۲۲ مهٔ ۱۹۰۷
جنسیت آقا
ملیت هنرمند بلژیک
منابع / ماخذ اینترنت
ارسال کننده در سایت مریم صالح نژاد

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!