زندگینامه کیخسرو خروش

کیخسرو خروش

در سال ۱۳۲۰، در تهران متولد شد، خوشنویس و نقاش ایرانی و از چهره‌های ماندگار این هنر است. او در پنجمین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۴ به عنوان چهرهٔ ماندگار رشته خوشنویسی برگزیده شده‌است.

3

کیخسرو خروش در اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۰ در تهران به‌دنیا آمدو در خانواده ای ادب دوست رشد نمود. در سال تحصیلی ۴۰-۴۱ با کسب رتبه اول کنکور وارد دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد.سپس در سال ۴۵ باز هم با کسب رتبه نخست دانشگاه هنر را به پایان رسانید. هم زمان در اموزشگاه آزاد خوشنویسی انجمن خوشنویسان ایران به محضر استاد سیدحسین میرخانی معمار انجمن خوشنویسان نائل گردید و بعنوان اولین دارندهٔ مدرک ممتاز انجمن خوشنویسان ایران شناخته شد. در سال ۱۳۵۴ شمسی موفق به اخذ مدرک استادی و سال ۱۳۵۸ صاحب مدرک استاد ارشد انجمن خوشنویسان ایران شد. سال ها ممارست در هنر خوشنویسی منجر به کتابت بیش از ۳۵ جلد از آثار ارزشمند ادبی و هنری و عرفانی ایران نظیر دیوان حافظ، فرمان علی بن ابی‌طالب به مالک اشتر، وصیت‌نامه امام خمینی، خسرو و شیرین نظامی، چهار مقاله نظامی عروضی و مثنوی پیر و جوان و .... گردید. او از بزرگترین استادان خط نستعلیق معاصراست و آثار خوشنویسی او در دهه های گذشته مورد اقبال خاص و عام بوده است. این چهره ماندگار ایران که صاحب درجه یک هنری است در هنر نقاشی محضر استاد علی‌محمد حیدریان که مهمترین حاصل مکتب کمال‌الملک بود، را درک و با آموزه های وی میراث داری این امانت گرانقدر را تا کنون بر عهد گرفته و با افزوده های بسیار تا به عصر امروز رسانده است او در دانشکده هنر هم دوره ی آیدین آغداشلو و عباس کیارستمی بوده و به گفته ی آنان به همکلاسی های خود در نقاشی کمک می کرده است. شناخت و مهارت و قدرت اجرِایی در چهره سازی و ترکیب بندی او از رنگ در طبیعت سازی ایرانی، باعث شده تا با حس شگفت انگیزه ایشان از جوهر باطن نقاشی واقع گرا، استاد خروش را مهمترین نقاش واقع گراری ایرانی درعصرحاضر بدانند، انسانی که به تمام معنا می‌توان او را یک هنرمند واقعی و اصیل دانست. کیخسرو خروش از مشهورترین اساتید خوشنویسی در کتابت نستعلیق به شمار می‌آید. او در هنر نقاشی به‌ویژه در تصویرگری از چهره نیز مهارتی منحصر به فرد دارد. خروش نقاشی را نزد استاد علی‌محمد حیدریان آموخته و حیدریان از پروردگان مکتب کمال‌الملک است. او همزمان با تحصیل نقاشی در دانشگاه در کلاس‌های آزاد اساتیدی چون استاد سید‌حسین میرخانی به مشق نستعلیق مشغول بوده است

images1

آغداشلو درباره او می‌گوید: « شرح هنرمندی، مهارت، قدرت اجرایی و شناخت او از رنگ و ترکیب‌بندی و دریافت عمیقش از روح موضوع و حس شگفت‌انگیزش از جوهر و باطن نقاشی واقع‌گرا بی‌آنکه اسیر واقعیت محض باشد خود نیاز به مجال مفصل‌تری دارد، ولی همین‌قدر کفایت است که او را مهم‌ترین نقاش واقع‌گرای ایرانی این دوران می‌دانم و شادمان و مفتخرم که سال‌هایی چند در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران انیس و جلیس او بوده‌ام. »

در سال‌های اخیر نقاشی‌های ایشان خواهان بسیار دارد و یکی از آثارشان در پنجمین حراج تهران به قیمت ۹۵ میلیون تومان به فروش رسیده است.

 

کد مطلب 7820
نام کامل کیخسرو خروش
تابعیت ایران
دوره تاریخی میلادی دوران معاصر
اساتيد مشهور اين شخصيت علی‌محمد حیدریان
تاليفات / آثار برجسته خوشنویسی منجر به کتابت بیش از ۳۵ جلد از آثار ارزشمند ادبی و هنری و عرفانی ایران نظیر دیوان حافظ، فرمان علی بن ابی‌طالب به مالک اشتر، وصیت‌نامه امام خمینی، خسرو و شیرین نظامی، چهار مقاله نظامی عروضی و مثنوی پیر و جوان
رشته ( های ) دارای تخصص خوشنویسی
ایرانی / خارجی ایرانی
اطلاعات تولد اردیبهشت 1320
جنسیت آقا
ملیت هنرمند ایران
منابع / ماخذ ارشیو قلممو

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!