مادر

"حقیقت را نمی توان در دریای خون خاموش کرد."

کتاب مادر، رمانی روسی نوشته ی ماکسیم گورکی است که در سال 1906 منتشر شده و به شورش کارگران کارخانه می پردازد. این اثر به زبان های مختلفی در سراسر دنیا ترجمه شده است. رمان مادر  در سال 1902 طرح‌ریزی شد و در 1906 روی کاغذ آمد و این زمانی بود که نهضت کارگری، بر بستر اندیشه‌های کارل مارکس و بر پایه‌ی تفکرات لنین، تازه داشت می‌رویید و می‌بالید و پخته می‌شد.

مادر، یکى از بهترین نمونه‌هاى ادبیات کارگرى و راه و رسم مبارزه است که دیگر به اثرى کلاسیک بدل شده است. این رمان بر کتاب مادر اثر برتولت برشت اثرگذار بوده است. مادر روایت عشق یک مادر به فرزندش است که برای دست یافتن به خوشبختی برای خود، فرزند و مردمش تلاش می کند.

گریزی بر کتاب

داستان از شهرکی کوچک، در کنار کارخانه‌ای آغاز می‌شود و به شرح زندگانی معمولی مردم آن‌جا می‌پردازد. نخستین شخصیت داستان، شوهر «مادر» است؛ ولاسف، مردی که جز مست کردن و کتک زدن خانواده‌اش،به کار دیگری نمی‌پردازد. مرگ این شخصیت، پایان نخستین فصل کتاب است. با مرگ ولاسف، پسرش پاول ولاسف در ابتدا شیوه ی زندگی پدرش را پیش می گیرد اما بی مقدمه درگیر فعالیت های شورشی می شود. الکل را کنار گذاشته و به جای آن شروع به جمع آوری کتاب های مختلف می کند. در ابتدا مادر (با نام نیلوونا در داستان) نگران دل مشغولی های تازه ی پسرش است، با این حال تلاش می کند تا به او کمک کند.

پاول شخصیت اصلی انقلابی است و در کنار او نیلوونا که به خاطر احساسات مادرانه اش و با وجود بی سوادی، بر بی خبری سیاسی اش غلبه می کند تا در شورش شرکت کند؛ رهبر حقیقی داستان شناخته می شود.

منبع: ویکی پدیا انگلیسی


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!