معرفی کتاب از طهران تا تهران

از طهران تا تهران ، جلوه های زندگی هنر و معماری ؛
کتابی است گرانبها همراه با عکس هایی زیبا که به دو زبان پارسی و انگلیسی به پایتخت ایران همراه با توضیحات و نقشه ها و عکس های رنگی ، در زمینه تاریخچه و هنر و معماری و صنعت و طبیعت پرداخته است و از این پایتخت دوست داشتنی؛ که با تمام عیب هایش نمی توان آن را دوست نداشت ! ، معرفی زیبا و روح نوازی کرده است. افزون بر آن تصاویری نیز از هنرهای گچ‌بری، کاشی‌کاری، و… در کتاب به چاپ رسیده است.

hamid_.r_noroozy

حمیدرضا نوروزی متولد 1337 و عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران در رشته گرافیک و عکاسی است. «تجلی ذوق ایرانی در نمایشگاه آثار موزه‌ای صنایع دستی معاصر ایران» و «جلوه‌های زندگی، هنر و معماری» دو کتاب دیگر این نویسنده هستند که اولی در سال 1375 توسط سازمان صنایع دستی ایران و دومی در 1386 توسط انتشارات یساولی منتشر شده‌اند. 

در این کتاب، زندگی‌ اجتماعی مردم نیز مورد توجه بوده است. و از سری کتاب هایی است که جنبه های متفاوت زندگی، شامل آداب و رسوم، مراسم مذهبی، بازارها، خانه ها، معابد، کاخ ها و ... را معرفی می کند. جلد دوم از مجموعه 15 جلدی از «طهران تا تهران» به چاپ دوم رسید. ، تصاویر و توصیفاتی را از بناهای کمتر شناخته شده تهران و بناهایی که دیدار از آنها برای عموم مردم ممکن نیست، ارائه کرده «یساولی» به چاپ رسانده است.  در تمامی این پدیده‌ها به نحوی اسرارآمیز، تصویری پر شور از زندگی و حیات نهفته است؛ نوعی زندگی با جلوه‌ها و شکل‌های متنوع توأم با شوق و زیبایی. هماهنگی مفاهیمی که در ورای حجم‌های معماری و چشم‌اندازهای طبیعت و فضاهای تصویری کتاب جریان دارد، نمودار همبستگی استواری است که در عناصر سازندۀ فرهنگ سرزمین ایران و حیات معنوی مردمان آن برقرار است. گزارش همشهری آنلاین حاکیست کتاب که در 203 صفحه قطعه خشتی بزرگ از چاپ بسیار مناسبی برخوردار است . گزارش همشهری آنلاین حاکیست که در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد حمیدرضا نوروزی طلب به سفارش ناشری کتابی از عکس‌های تهران را تهیه کرد، اما ناشر به جای آنکه نام نوروزی طلب را به عنوان مولف و تدوین کننده اثر ذکر کند، نام دختر خود را پای آن گذاشت که با شکایت نوروزی طلب کار به دادگاه کشیده شد و هنوز که هنوز است پرونده این کتاب به سر انجامی نرسیده است. در مقابل نوروزی طلب با تدوین مجموعه‌ای تازه که به گفته خودش از نظر کیفیت و کمیت چند برابر ارزشمندتر از کار قبلی است ، عملا می‌خواهد ‌آن مجموعه را تحت الشعاع قرار دهد. نوروزی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) توضیح داد: عنوان دقیق این کتاب «میراث طهران: گنجینه‌ بناهای ناشناخته» است که پژوهش‌ها و جمع‌آوری تصاویر و اسناد مورد نیاز آن، هشت سال طول کشیده است. نوروزی هدف اصلی این پروژه را معرفی بخش‌هایی از تهران اعلام کرد که کمتر در دسترس عموم مردم بوده و دیدار از آنها به دلیل آن که در اختیار ارگان‌ها مختلف دولتی و نظامی هستند، برای مردم ممکن نبوده است.  وی درباره محتوای این کتاب گفت: کلیساهای تهران از جمله کلیسای طاطائوس در مولوی و کلیسای گیورک مقدس در میدان شاهپور، خانه‌های قدیمی مانند خانه قوام‌الدوله، کاخ فرمانیه و کاخ سلطنت‌آباد از جمله 13 بناهایی هستند که در این کتاب معرفی شده‌اند. 
نوروزی با بیان این نکته که آشنایی‌ با سیمای تهران، از اهداف این پروژه بوده است، گفت: اماکن و بناهای زیادی در تهران هستند که برای اولین بار تصاویری از آنها در یک کتاب منتشر می‌شوند. کاخ «سلطنت‌آباد» که امروز در اختیار وزارت دفاع است و سفارتخانه‌های تاریخی دوره قاجار مانند «باغ قلهک»(سفارت سابق انگلیس) نمونه‌هایی از این مکان‌ها هستند. وی یادآوری و تشریح هویت هر بنا را یکی دیگر از اهداف این کتاب عنوان کرد و گفت: در معرفی هر مکان تنها به توصیف بنا اکتفا نشده و تصاویر و اسنادی از هویت تاریخی آن‌ها فراهم و ارائه شده‌اند. نوروزی توضیح داد: مثلا در معرفی باغ نگارستان که زمانی دانشسرای عالی بوده است، عکس‌هایی از کلاس‌های درس آن زمان، به همراه متن و باقی تصاویر به معرفی این بنا اضافه شدند یا معرفی کاخ «سلطنت آباد» را با نمایش عکس‌هایی از محاکمه مصدق همراه کرده‌ایم. 
کتابی مجزا در معرفی کاخ فرمانیه 
این پژوهشگر و استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که تهیه عکس‌ها و اسناد با چه دشواری‌هایی همراه بوده‌اند؟ توضیح داد: متاسفانه افرادی که آرشیوهای ملی ایران را در دست دارند خود را مالک این آثار و نه کلید‌دار آنها می‌دانند. وی توضیح داد: این مجموعه پژوهش‌ها در 15کتاب‌ ارائه خواهند شد و در حال حاضر بخش‌های زیادی از عکس‌ها و مدارک محتوای آنها آماده هستند. نوروزی درباره کتاب پیش‌رو که جلد دوم از این مجموعه است، گفت: این کتاب جلد دوم از سه جلدی است که به بناهای دوره قاجار اختصاص دارد. وی ادامه داد: این پروژه معرفی بناهای تاریخی تهران تا ابتدای دوره پهلوی اول را در برنامه خود قرار داده و همچنین تمرکزی ویژه در معرفی بناهایی خاص مانند کاخ فرمانیه داشته و آنها را در مجلدهایی مجزا معرفی خواهد کرد. 
فراموش می‌کنیم که تهران پایتخت قاجار بوده 
مولف کتاب «از طهران تا تهران» با اشاره به این نکته که اگر اصفهان را پایتخت صفویه می‌دانیم، تهران هم پایتخت قاجار بوده است، یادآور شد: بسیاری از بناها در تهران وجود دارند که باورمان نمی‌ شود که تهران چنین بناهایی داشته است. تفاوتی که تهران با دیگر شهرستان‌ها دارد در این است که بناهای تاریخی آن در اختیار بازدید عموم قرار نگرفته‌اند و این کتاب هدف خود را ارائه نمایشی از این بناها قرار داده است. 
این پژوهشگر درباره کتاب حاضر و جلد سوم این توضیح داد: هر یک از کتاب‌ها معرفی تصویری و توصیفی، حدود 12 بنا را در بر می‌گیرند که بیش از همه با استقبال معماران شده و خواهد شد.  چاپ اول کتاب «ازطهران تا تهران» در سال 1390منتشر شد و چاپ دوم آن به دو زبان فارسی و انگلیسی، در 237 صفحه با طرح روی جلد از حمیدرضا نوروزی (مولف کتاب) با شمارگان 3هزار نسخه در دو قطع رحلی و خشتی از سوی انتشارات یساولی به بازار عرضه شده‌اند.

بزودی راه اندازی می شود
لطفا کمی صبر کنید !!