معرفی کتاب از طهران تا تهران

 

از طهران تا تهران

از طهران تا تهران جلوه های زندگی، هنر و معماری؛ کتابی است گرانبها همراه با عکس هایی زیبا به دو زبان فارسی و انگلیسی که با توضیحات و نقشه ها و عکس های رنگی، در زمینه تاریخچه و هنر و معماری و صنعت و طبیعت به پایتخت ایران پرداخته است.

img_0704

از طهران تا تهران، از طهران تا تهران جلوه های زندگی، هنر و معماری؛ کتابی است گرانبها همراه با عکس هایی زیبا به دو زبان فارسی و انگلیسی که با توضیحات و نقشه ها و عکس های رنگی، در زمینه تاریخچه و هنر و معماری و صنعت و طبیعت به پایتخت ایران پرداخته است؛ و از این پایتخت دوست داشتنی، که با تمام عیب هایش نمی توان آن را دوست نداشت!، معرفی زیبا و روح نوازی کرده است. افزون بر آن تصاویری نیز از هنرهای گچ‌بری، کاشی‌کاری، و… در کتاب به چاپ رسیده است. در این کتاب، زندگی‌ اجتماعی مردم نیز مورد توجه بوده است. و از سری کتاب هایی است که جنبه های متفاوت زندگی، شامل آداب و رسوم، مراسم مذهبی، بازارها، خانه ها، معابد، کاخ ها و ... را معرفی می کند. همچنین کتاب از طهران تا تهران، تصاویر و توصیفاتی را از بناهای کمتر شناخته شده تهران و بناهایی که دیدار آنها برای عموم مردم ممکن نیست، ارائه داده است. در تمامی این پدیده‌ها به نحوی اسرارآمیز، تصویری پر شور از زندگی و حیات نهفته است؛ نوعی زندگی با جلوه‌ها و شکل‌های متنوع توأم با شوق و زیبایی.

گزارش همشهری آنلاین حاکیست کتاب که در 203 صفحه قطعه خشتی بزرگ از چاپ بسیار مناسبی برخوردار است.

hamid_.r_noroozy

حمیدرضا نوروزی متولد 1337 و عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران در رشته گرافیک و عکاسی است. وی درباره محتوای این کتاب گفت: کلیساهای تهران از جمله کلیسای طاطائوس در مولوی و کلیسای گیورک مقدس در میدان شاهپور، خانه‌های قدیمی مانند خانه قوام‌الدوله، کاخ فرمانیه و کاخ سلطنت‌آباد از جمله 13 بناهایی هستند که در این کتاب معرفی شده‌اند. 
نوروزی با بیان این نکته که آشنایی‌ با سیمای تهران، از اهداف این پروژه بوده است، گفت: اماکن و بناهای زیادی در تهران هستند که برای اولین بار تصاویری از آنها در یک کتاب منتشر می‌شوند. کاخ «سلطنت‌آباد» که امروز در اختیار وزارت دفاع است و سفارتخانه‌های تاریخی دوره قاجار مانند «باغ قلهک»(سفارت سابق انگلیس) نمونه‌هایی از این مکان‌ها هستند. وی یادآوری و تشریح هویت هر بنا را یکی دیگر از اهداف این کتاب عنوان کرد و گفت: در معرفی هر مکان تنها به توصیف بنا اکتفا نشده و تصاویر و اسنادی از هویت تاریخی آن‌ها فراهم و ارائه شده‌اند. نوروزی توضیح داد: مثلا در معرفی باغ نگارستان که زمانی دانشسرای عالی بوده است، عکس‌هایی از کلاس‌های درس آن زمان، به همراه متن و باقی تصاویر به معرفی این بنا اضافه شدند یا معرفی کاخ «سلطنت آباد» را با نمایش عکس‌هایی از محاکمه مصدق همراه کرده‌ایم. 

فراموش می‌کنیم که تهران پایتخت قاجار بوده 
مولف کتاب «از طهران تا تهران» با اشاره به این نکته که اگر اصفهان را پایتخت صفویه می‌دانیم، تهران هم پایتخت قاجار بوده است، یادآور شد: "بناهای
بسیاری در تهران وجود دارند که باورمان نمی‌ شود که در تهران چنین بناهایی وجود داشته باشد. تفاوتی که تهران با دیگر شهرستان‌ها دارد در این است که بناهای تاریخی آن در اختیار بازدید عموم قرار نگرفته‌اند. هدف این کتاب نمایش این بنا هاست." این پژوهشگر درباره کتاب حاضر و جلد سوم آن توضیح داد: هر یک از کتاب‌ها دارای معرفی تصویری و توصیفی حدود 12 بنا است که بیش از همه با استقبال معماران رو به رو شده و خواهد شد.


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!