هنر شفاف اندیشیدن

"اگر چیزی به اندازه‌ی کافی تکرار شود، ملکه‌ی ذهن ما می‌شود.

حتی اگر درست هم نباشد.

رهبران نازی چند بار عبارت «مسئله‌ ی یهود» را مطرح کردند

تا بالاخره عموم مردم به عنوان یک مسئله‌ ی جدی به آن نگاه کنند.

کافی است کلمات «بشقاب پرنده»، «انرژی حیاتی» یا «کارما» را

به اندازه‌ی کافی تکرار کنی تا مردم باورشان کنند."

کتاب هنر شفاف اندیشیدن کتابی در زمینه تصمیم‌ گیری، شناخت و اشتباه‌ ها از جنبه‌ ی روان‌ شناسی است که توسط رولف دوبلی، نویسنده سوئیسی در سال ۲۰۱۳ نوشته شد. این کتاب ۹۹ خطای رایج هنگام اندیشیدن را در ۹۹ فصل کوتاه توضیح می‌دهد. در واقع قسمت‌ های این کتاب در هفته نامه‌ های معروف آلمانی، هلندی، و سوئیسی، به تدریج منتشر شد و بعدها در ۲ کتاب آلمانی گردآوری شد. این کتاب در سال ۱۳۹۴ توسط عادل فردوسی‌ پور و همچنین بهزاد توکلی و علی شهروزی (دانشجویان صنعتی‌شریف)، ترجمه شد و هم اکنون در لیست کتاب های پرفروش قرار دارد.

گریزی بر کتاب

رولف دوبلی در این کتاب می‌کوشد بر اساس مطالعات، تحقیقات و تجربیات شخصی‌اش عمده ی خطاهای رایج را شناسایی، بازخوانی و معرفی کند. اما همان‌ گونه که خود در مقدمه ی کتابش ذکر می‌کند، فهرست خطاهایش کامل نیست و موارد دیگری را نیز می‌توان به آن افزود.

این نویسنده در این مورد می گوید:

این کتاب حاوی دستورالعمل نیست. در آن «هفت گام برای یک زندگی بی‌خطا» پیدا نخواهید کرد. خطاهای شناختی چنان در وجود ما رخنه کرده‌اند که نمی‌توانیم به طور کامل از شرشان خلاص شویم. خاموش کردن آن‌ها نیازمند اراده‌ی فوق‌ بشری است. اما در واقع هدف اصلی ما این نیست. همه‌ی خطاهای شناختی مهلک نیستند. حتی وجود برخی از آن‌ ها برای یک زندگی موفق ضروری است. هر چند ممکن است این کتاب کلید شادمانی را در خود نداشته باشد، دست‌ کم می‌تواند مانند بیمه‌ ای در برابر ناخوشی‌ های خود خواسته عمل کند.


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!