کتاب شکوه تخت جمشید

کتاب شکوه تخت جمشید اثر فرزین رضاییان

این کتاب نفیس درمورد تاریخ ایران است.در این مجموعه یک DVD و یک کتاب همراه وجود دارد که تماشای مستند شکوه تخت جمشید را  به همه کسانی که مشتاق آشنایی با تمدن ایران باستان هستند، پیشنهاد می کنیم .

----_2  
کتاب شکوه تخت جمشید اثر فرزین رضاییان

این کتاب نفیس تاریخی درمورد تاریخ ایران است ، مستند شکوه تخت جمشید را  به همه کسانی که به دنبال ایرانی 300 ساله بوده اند پیشنهاد می کنیم این فیلم را نیز با دقت تماشا کنند تا حقایق تاریخ را بهتر بشناسند. در این مستند فوق العاده زیبا با بازسازی 3بعدی تخت جمشید و استفاده از ایران شناسان برجسته کشورهای اروپایی و امریکایی و بهره گیری از کتابهای معتبر تاریخی دنیا حقایقی از حکومت هخامنشیان و فعالیت های چشمگیر شاهان هخامنشی مطرح می شد که می تواند تن هر ایرانی را به لرزه درآورد. شکوه تخت جمشید اولین فیلم مستند ایرانی است که با اتکا به این شیوه تازه ساخته شده است. در یک ارزیابی اجمالی باید گفت که این فیلم که با سرمایه خصوصی تولید شده است یک تولید ارزشمند و اثری پیشگام است. تقریبا نیمی از فیلم متکی به تصویرسازی دیجیتالی است و بیینده در برابر تصویرهایی که در آنها ویرانه های تخت جمشید به کاخهای زیبا و غول پیکر تبدیل می شوند احساس اعجاب می کند.

n10

از کاخهای بازسازی شده در این فیلم گاه یکی دو سه ستون باقی مانده است و گاه ردیفی از پایه ستون هایی که تنها طرحی مبهم از اصل به دست می دهند. برای بازساختن این کاخها و مجموعه تخت جمشید مطالعات بسیاری از باستانشاسان دستمایه ی کار بوده است. گروهی از برجسته ترین آنها مانند علیرضا شاپور شهبازی، عباس علیزاده، ریچارد فرای و چند تن دیگر در این فیلم حضور دارند و به معرفی قسمت های مختلف تخت جمشید می پردازند. فرزین رضائیان تهیه کننده و کارگردان این فیلم که مدتها در آمریکا زیسته است برای تهیه این فیلم از یاری بسیاری از کارشناسان آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی بهره برده است و به مهمترین موزه های جهان مانند لوور، آرمیتاژ، متروپولیتن نیویورک و مانند آنها برای تهیه عکس و فیلم مراجعه کرده است. ضمن آنکه آقای رضائیان درک به موقعی از اهمیت این کار داشتند، یکی دیگر از نقاط قوت این مجموعه استفاده از تیمی از هنرمندان و سینماگران ایرانی جهت تهیه فیلم می باشد. تمام تصاویر دیجیتالی فیلم کار میثم کشاورز و مرتضی یاهو از گرافیست های ایرانی است که ذوق بسیار و دقت قابل تحسینی را در هنر تصویرسازی بر اساس مدارک و شواهد باستان شناختی به کار برده اند و در واقع موجب پیشرفت این هنر شده اند. شکوه تخت جمشید که بر روی لوح فشرده (در دو نسخه فارسی و انگلیسی) عرضه می شود، همراه با کتابی است با همین عنوان که آن هم در صنعت نشر ایران طراحی کم نظیری دارد. کتاب که به دو زبان فارسی و انگلیسی و چاپ تهران است، دارای فشرده ای از اطلاعات فیلم همراه با عکس هایی از اصل و شکل بازسازی شده ی کاخ ها است و به صورتی طراحی شده است که خواننده بتواند به سادگی تغییر شکل بنا را از حالت اصلی به حالت بازسازی شده مشاهده کند. در واقع باقی مانده هایی از بنا که امروزه مشاهده می شوند، روی کاغذهای گلاسه تصویر شده اند و شکل بازسازی شده آن ها بر روی طلق چاپ شده اند تا با قرار دادن این دو تصویر بر روی هم شکلی کلی از بناهای تاریخی به دست آید.

----

 


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!