9 شهریور روز قزوین

 

۹ شهریور؛ روز قزوین

۹ شهریور، سالروز انتخاب قزوین به عنوان پایتخت از سوی شاه طهماسب صفوی است. به همین مناسب این روز با تصویب شورای شهر قزوین روز قزوین نامیده شد.

 

100527_p-02

قزوین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران با فرهنگ و تمدنی بسیار غنی است. در بیان قدمت این شهر همین بس که قزوین پایتخت خوشنویسی جهان اسلام است و هنرمندانی چون استاد برجسته نستعلیق «میرعماد حسنی سیفی قزوینی» از قزوین برخاسته است.

تاریخچه روز قزوین

نهم شهریور ماه رسما از سال ۱۳۹۵ شمسی برای نام گذاری «روز قزوین» در تقویم انتخاب گردید. با توجه به وجود بیش از هزار اثر تاریخی ثبت شده که مربوط به دوره‌های تاریخی سلجوقی، صفویه و قاجاریه است، از سوی مسئولان شهری این نیاز مشخص شد که این شهر نیازمند یک روز خاص در تقویم استان و تقویم ملی است. این شهر به لحاظ تاریخی بستر اتفاقات متعددی بوده است، اما نقطه عطف این اتفاقات انتخاب قزوین به عنوان پایتخت ایران در دوران حکومت صفویه و به دستور شاه طهماسب (تهماسب) است که در روز ۹ شهریور سال ۹۳۸ هجری شمسی رسما قزوین را به عنوان پایتخت حکومت خود معرفی نمود. از این رو با تصویب شورای شهر قزوین نهم شهریور ماه «روز قزوین» و سوم تا نهم شهریور ماه نیز به عنوان «هفته فرهنگی شهر قزوین» انتخاب گردید.

 

100527_p-03

معرفی شهر قزوین

قزوین در زمان حکومت صفوی ۵۷ سال پایتخت ایران بوده و از همین رو دارای اماکن و موزه‌های تاریخی بسیاری است. نخستین خیابان ایران (خیابان سپه) در قزوین ساخته شد. آب انبار سردار بزرگ‌ترین آب انبار تک گنبدی جهان در قزوین است. قزوین پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف خط پارسی می‌توان به میرعماد قزوینی اشاره کرد. قزوین از نظر تعداد اثر تاریخی رتبه نخست در ایران و سوم در جهان را دارد، که از این آثار کهن و باستانی گوناگون می‌توان کاروان‌سرای سعدالسلطنه، دریاچه اوان، میمون قلعه، حمام قجر، آب انبار سردار، پیغمبریه، کاخ چهل‌ستون، قلعه الموت، خیابان سپه (اولین خیابان ایران) نام برد.

آداب و فرهنگ مردم شهر قزوین

قزوینی ها زبانشان کاملا فارسی است، البته لهجه ی خاص قزوینی هم دارند. در بین قزوینی ها مناطقی هم وجود ارند که ترکی و یا شمالی از نوع گیلکی نیز صحبت کنند. قدیم ترها زنان قزوینی شلیته و مردانشان لباس سفید ساده و شلواری معمولا مشکی با جلیقه بر تن می‌کردند.

 

100527_p-01

مراسم پنجاه بدر

پنجاه بدر آیین سنتی و قدیمی مخصوص مردم شهر قزوین است که به پاس بارش‌های بهاری، پنجاهمین روز سال یا فصل بهار را در طبیعت سپری می‌کنند. برای همین در پنجاه من روز بهار به مصلی قزوین می‌روند. خوردن غذاهایی از جمله آش رشته و دُیماج و تنقلاتی چون آجیل و شیرینی باقی‌مانده از عید نوروز، بخشی از رسوم پنجاه بدر در شهر قزوین است. چنانچه از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن بارش باران فراوان باشد، مردم در آیین پنجاه بدر نماز شکر به جا می‌آورند و چنانچه سالی کم باران باشد از خدواند طلب بارش باران می‌کنند.

هدف از روز قزوین

هدف از نام گذاری این روز به نام قزوین، افزایش دلبستگی، امید، نشاط و اعتماد به نفس در ساکنان شهر قزوین با توجه به پی بردن به اهمیت تاریخی و افزایش شناخت نسبت به محل زندگی خود برای عموم مردم شهر و از طرفی آشنایی و جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی در راستای رونق صنعت گردشگری است.

روز قزوین فرصتی است برای احیای روحیه افتخار به گذشته این سرزمین از طریق زنده کردن فرهنگ و آداب و رسوم مردم این خطه و همچنین معرفی درست و کامل این شهر به تمام هموطنان و نیز گردشگران خارجی.

 

 

 

 

 


برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!